„Nagyon emelkednek a számok — nagyon telítődnek a kórházi ágyak. Mondjam úgy, 'forgatókönyvileg' készültünk rá, hiszen bár az elmúlt hetekben-hónapokban szinte láthatatlanná laposodott a járványgörbe, a járvány ténye nem volt elfelejtve, s fel voltunk készülve rá, mit tegyünk, amikor újra berobban; amikor a kórházi ellátást igénylő koronavírusosok száma annyira megnő, hogy a fertőző kórház épületét teljes egészében az ő rendelkezésükre kell bocsássuk” — summázza megkeresésünkre Adrian Marc, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere.
„Erre egyébként hamarosan (napokon belül) sor is kerül. Ma küldtük el a közegészségügyi igazgatóságnak az értesítést, hogy az esetszám növekedését figyelembe véve a fertőző kórházat teljes egészében átadjuk a koronavírus-fertőzöttek számára — és kértük, hogy idejében gondoskodjon Covid-ágyak, -osztályok újbóli működésbe állításáról a többi megyebeli kórházban is. Nem akarom kivárni, hogy például hétvégén krízishelyzetbe kerüljünk, hogy ne legyen hová fektetni a koronavírusos pácienseket — ma, azaz pénteken délben már csak egyetlenegy szabad ágy volt még a fertőzőkórház Covid-osztályán” — vázolja a helyzetet. Mint magyarázza, ugyanazt a forgatókönyvet léptetik életbe, amit tavaly ősszel-télen és idén év elején: aki bármilyen fertőző betegségben szenved, de nem koronavírusos, azokat a felnőtteket a régi kórház épületében működő belgyógyászaton helyezik el, a gyermekeket pedig az új kórházi gyermekosztályon. „Sajnos vissza kellett állítani ezt a forgatókönyvet… A covidos intenzív terápiás osztályon a 16-ból 9 ágy már foglalt — nagyon nem jó arány. És gondoljunk bele: még el sem kezdődött az iskola, még nincs itt a hideg, nyálkás ősz, még nem kezdődött el az influenza időszaka. Nem akarok pánikot kelteni, de nagyon fontos lenne, legfőképp mindenkinek önmaga érdekében, hogy elkerüljük az egészségügyi rendszer szinte összeomlásos túlterheltségét. Tartsuk be a szabályokat, viseljük azt a maszkot, mossunk gyakran kezet! Értsük meg, hogy vannak dolgok, amik rajtunk múlnak! Tudom, sokan vannak, akik azt mondják: nincs vírus, nincs járvány, nincs semmi — mondják, ameddig be nem kerülnek az intenzívre, ameddig nem szorulnak oxigénpótlásra, lélegeztetőgépre. A helyzet rohamosan romlik, látszik ez régiós, országos és a szomszédos országok szintjén is. Ismételten arra kérek mindenkit: tegyük meg azt, ami rajtunk múlik, tartsuk be azt a pár alapszabályt!” — mondja. Mint kifejtette, intézményes szinten megpróbálnak maximálisan vigyázni az egészségügyi dolgozókra, hiszen az orvosok, asszisztensek is emberek, s értelemszerűen ezzel a beutalt betegekre is (például minden műszakkezdés előtt testhőmérsékletet mérnek, aki a legenyhébb tüneteket észleli magán, az a teszt eredményéig nem mehet be a munkahelyére stb.).
„Aminek örvendek, hogy már működőképes a nagy méretű oxigénállomás a fertőzőkórház udvarán — ugye a koronavírusos páciensek esetében jóval nagyobb a szükséglet a mesterséges oxigénpótlásra. Az elmúlt időszakban kétszer is kellett bővíteni az oxigénállomást, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű oxigént tudjunk biztosítani, elsősorban a nagyszámú koronavírusos betegnek, most pedig már a tisztább, jobb minőségű oxigént minden páciensnek zavartalanul biztosító oxigénellátó tartály és rendszer is kész, növelve a biztonsági szintet.
Szabó Kinga Mária