Hat év múlva több lesz a 60 évnél öregebb, mit az 5 évnél fiatalabb, 2050-ig pedig 841 millióról kétmilliárd fölé emelkedhet a számuk – derül ki az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) öregedésről szóló tanulmányából.
Az emberiség történetében először 2020-ban lesz a 60 év felettiek száma nagyobb, mint az öt év alattiaké — állítják a genfi székhelyű WHO szakemberei.
Nem lesznek egészségesebbek
A 2050-re jósolt kétmilliárd 60 év feletti ember 80 százaléka a szegényebb országokban fog élni. Az idősek számának növekedése az iparosodott országokban eddig — többek között — a szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozások számának csökkenésén alapul - írta Colin Mathers, a WHO munkatársa.
A tanulmány készítői attól tartanak, hogy a világ 60 év feletti lakosai a jövőben sem válnak egészségesebbé, mint jelenlegi kortársaik: sokan lesznek közülük rákosok, tüdő- és szívbetegek. Mozgásszervi bántalmakkal és idegi zavarokkal is sokan fognak küszködni.
A demenciában szenvedők száma a becslések szerint csaknem megháromszorozódhat: a jelenlegi 55 millióról 2050-re 135 millióra emelkedhet — hangsúlyozta John Beard, a WHO idősekkel és az élettartammal foglalkozó osztályának munkatársa.
Ösztönözni kell őket a továbbdolgozásra
„Fontos, hogy az államok figyelemmel kísérjék az idősek állapotát és körülményeit, hogy az egészségügyi programokat azokhoz igazíthassák" - tette hozzá Tis Boerma, a WHO egészségügyi statisztikai és információs osztályának munkatársa.
Az egyre növekvő számú idős ember életminőségének javítása messze túlmutat az egészségügyi szempontokon — mondják a szakértők. Erőfeszítéseket kell tenni, hogy a későbbi, nagy költségekkel kezelhető krónikus betegségeket időben, kevesebb kiadással járó gondoskodással előzzék meg. Olyan feltételeket kell teremteni, hogy az idősek saját környezetükben maradhassanak, és ösztönözni kell, hogy minél tovább részei lehessenek a munka világának — tanácsolták a WHO kutatói.