Az idei esztendőre kiutalt gyógykezelési jegyek kapcsán az elmúlt időszakban sok információ látott napvilágot: egyesek vészharangot kongattak, hogy jelentősen lecsökkent az államilag támogatott kezelések száma, míg a kormány képviselői állítják, lesz elegendő gyógykezelési jegy.
Az ügyben megkerestük a Szatmár Megyei Nyugdíjosztály sajtószóvivőjét, Mihaela-Loredana Iliét, aki elmondta, Szatmár megyének ebben az évben április végéig 328 gyógykezelési jegy lett kiutalva, mely jóval több az elmúlt év hasonló időszakában kiutalt 200 jegyhez képest.
Az intézmény igazgatója, Cristian Soponoș arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy bár több kezelési jegy lett kiutalva megyénknek az év eddigi szakaszában, jelentősen visszaesett irántuk a kereslet. Tavaly a január–április közötti időszakban a megye rendelkezésére álló üdülési jegyek 85,11 százalékát értékesítették, míg idén ez az arány mindössze 38,56 százalékos. Eddig 231 igénylést adtak le a szatmáriak a nyugdíjpénztárhoz, de ebből mindössze 91-et értékesítettek. A nyugdíjpénztár vezetősége szerint a gyógykezelési jegyek iránti kereslet valószínűleg a világjárvány miatt eset ilyen drasztikusan vissza.
A szatmári lakosok elsősorban a reumatológiai, illetve a szív- és érrendszeri kezeléseket nyújtó központok iránt érdeklődnek. Jelenleg Govora, Buziásfürdő, Căciulata, Călimăneşti, Olăneşti, Oláhszentgyörgy (Sângeorz-Băi), Menyháza (Moneasa), Szováta, Kovászna, Tusnád, Dornavátra (Vatra Dornei), 1 Mai, Büdöspataka (Bizuşa), Eforie Nord, Félixfürdő, Algyógy (Geoagiu Băi), Herkulesfürdő, Aknasugatag, Tasnád, Tenke (Tinca), Neptun, Mangália, Saturn, Techirghiol és Torda települések gyógykezelési szolgáltatásait lehet igényelni, tájékoztat a nyugdíjpénztár.
Tudni kell, hogy egy kezelési jegy által biztosított tartózkodás időtartama 16 nap, a gyógykezelésé pedig 12 nap.
A kérvényeket hétfőtől csütörtökig 9 és 13 óra között veszik át a nyugdíjpénztár munkatársai, míg a jegyek elosztása a megyének kiutalt üdülési jegyek számának figyelembevételével történik majd.
A gyógyüdülési jegyekre való jogosultságot a típuskérvény kitöltésével és a szükséges iratok csatolásával — az igénylés időpontjában érvényes személyi igazolvány másolata, utolsó nyugdíjszelvény, ajánlás a családorvostól, az egészségbiztosítással rendelkező személyek esetén a bruttó jövedelemről szóló igazolás — lehet alátámasztani.
A közleményben felhívják az érintettek figyelmét arra is, hogy minden egyéb típusú jövedelemről be kell számolniuk az igénylőknek. A gyógyüdülési jegyeket a CNPP informatikai rendszere alapján osztják le a beérkezett igénylések pontszámainak sorrendje alapján, a szabad helyek számának függvényében.
A gyógyüdülési jegyeket egyénenként osztják ki, és a pontszámok megalkotása során figyelembe veszik, hogy az említett személy az elmúlt két évben kapott-e már gyógyüdülési jegyet, de számít a nyugdíjazási kategória, illetve a jövedelem is.
Egy évben egy személy csak egy gyógyüdülési jegyet igényelhet, tájékoztat a nyugdíjpénztár, hozzátéve, hogy az informatikai rendszer által ki nem osztott jegyeket a megyei nyugdíjpénztár is értékesítheti az üdülési turnus kezdetéig.
Sógor Beáta