A kánikulai időszakban be kell tartani néhány alapvető szabályt a gyógyszertárolással kapcsolatban is.
A nyári időszakban sokan töltik fel házipatikájukat különböző krémekkel, gyógyszerekkel, nyaraláskor pedig van, aki autójában tárolva viszik magával a különböző készítményeket. A több órás autóút alatt azonban a gyógyszerek nagy melegnek lehetnek kitéve, melynek következtében elveszíthetik hatásukat. Nagyon sok gyógyszer nem bírja a hőt, a magas hőmérsékletet — elég csak például a kúpokra gondolni, melyek rövid időn belül megpuhulnak vagy megolvadnak a csomagolásban. Ez a változás a készítmény hatóanyagát is befolyásolja, használatukkal pedig már nem érhető el a kellő hatás.
Egyes szereknél ráadásul akár mérgező bomlástermékek is képződhetnek. Sok esetben, főleg a folyadékoknál, vagy akár egyes kenőcsöknél, a baktériumok elszaporodása is fenyegető tényező lehet, ez különösen a szemcseppekre vonatkozik — könnyen kötőhártya-gyulladást kaphatunk egy fertőzött szemcsepptől.
Maurer Anca, a Szatmári Gyógyszerész Kamara elnöke a Friss Újságnak korábban elmondta, éppen ezért nem vehetik át a patikák a még érvényes szavatosságú készítményeket sem, hiszen nem tudni, megfelelő körülmények között tárolta-e a vevő az orvosságot, a minősége nem károsodott-e. Bizonytalan minőségű orvosságokat pedig egyszerűen nincs jogában, sőt tilos eladnia a gyógyszertárnak.
Azért, hogy a gyógyszereinket biztonságosan felhasználhassuk a szavatossági idejük alatt, megfelelő helyen és hőmérsékleten kell tárolnunk ezeket. A gyógyszerkészítményeket száraz helyen kell szállítani, biztosítva a 15 és 25 fok közötti hőmérsékletet. Erre a célra megfelel, ha a gyógyszereket egy táskába tesszük, a táskát pedig az autó ülése alá vagy a csomagtartóba helyezzük, vagyis olyan helyre, ahol nincs kitéve napsugárzásnak. A legjobb, ha a gyógyszereket egy hűtőtáskában tároljuk, de ne tegyük őket a hűtőakku közvetlen közelébe, mert megfagyhatnak.
A diabéteszes betegek számára szükséges inzulint viszont semmiképp sem szabad hűtés nélkül tárolni, különben megromlik. Ha a nyaralóhelyen a lakásban vagy lakókocsiban túl nagy lenne a hőség, minden gyógyszert a hűtőszekrénybe kell tenni és nagyjából 8 fokon tárolni. A fagyasztóba ne tegyünk gyógyszert!
Ha bármilyen rendellenesség észlelhető a gyógyszeren — például megváltozik a színe, állaga, nagyon porlik vagy elfolyósodik —, nem szabad felhasználni még akkor sem, ha még nem járt le a szavatossági ideje. Ezek a változások a legtöbbször minőségi változást jeleznek, amely pedig hatáscsökkenéssel vagy nem kívánt hatás megjelenésével járhat. A gyógyszerek szavatosságát a tárolási körülmények is meghatározzák, ezért is fontos betartani a betegtájékoztatóban foglaltakat.
Bumbuluţ Krisztina