Szatmárnémeti

Gyógyír: hit és nagy család

2012.07.01 - 21:11

A hit  és a nagy család gyógyírt jelenthet, emelte ki Gödri Alpár evangélikus lelkipásztor a Hit és gyógyítás évzáró előadásán.

Péntek este kellemes hangulatban telt a Hit és gyógyítás évzáró előadása Szatmárnémetiben a Németi református gyülekezeti ház nagytermében. A hit és egészség lelki kapcsolatait ezúttal Gödri Alpár evangélikus lelkipásztor boncolgatta igen érdekes előadásában, amely sokakban elindított gondolatokat. A lelkész a társadalmi betegségekről vetett fel kérdéseket, hogy ezekre együtt keressünk válaszokat. Előadásában különböző szakemberek leírásaiból idézett, amelyből kiderült, a felgyorsult fogyasztói társadalomban egyre többen szenvednek a stressz talaján kialakult betegségek miatt, milliókat súlyt a depresszió, az alkoholizmus, gyakoriak az öngyilkossági kísérletek. Pusztai Éva szerint „A mai gyerekek leginkább az élet valós kihívásaira való felkészítésben szenvednek hiányt. A szülők és az iskola szinte kizárólag azzal foglalkoznak, hogy materiális, egzisztenciális értelemben sikeres emberekké „képezzék ki” őket. Ehhez képest elhanyagolhatóan kevés tudást kapnak a különféle élethelyzetekből származó stressz kezeléséhez, a konfliktusok erőszak nélküli megoldásához…”

A nagy család lehet gyógyír

A lelkész szerint a felsorolt problémára a nagycsalád hathat gyógyírként, ahol a házastársaknak alkalmuk lehetne megosztani a problémáikat, és mert a nagycsaládokban rengeteg élettapasztalat van, ami segíthet a tisztánlátásban. A bölcs vének életét nagy mértékben az Istenfélelem határozta meg. Ezt a tudásukat, tapasztalatukat csak a nagy családban lehet továbbadni, megtanítani a jövendő generációknak. „Nem feltétlenül csak a családra mint társadalmi egységre gondoltam, hanem nagy családra mint családias közösségre, ahol mindenkinek megvan a jól meghatározott szerepe, feladata és felelőssége. Optimális esetben ilyennek kell lennie egy egyházközösségnek is”, mondta el a lelkész, kihangsúlyozva ugyanakkor a vallás és a hit fontosságát egy kiegyensúlyozott életvitelhez. Ezt követően dr. Vass Zoltán beszélt a hallgatóságnak a női vizeletinkontinenciáról, a dr. Barna József nőgyógyász főorvos által előkészített előadást mutatta be, mivel a szakorvos nem tudott jelen lenni az eseményen. Az elhangzott elgondolkodtató, komoly témájú előadások között felüdülést jelentettek a Bartók Béla Társaság kórusa által előadott népdalok. A néhány évtizeddel ezelőtti Szatmár képei, hangulatai elevenedtek fel Kovács András Ferenc verseiben András Gyula színművész tolmácsolásában. Az est vidám befejezéséről Örkény István optimista hangvételű egyperces novellái gondoskodtak.

Pándi Annamária