Két napig a gyermekrehabilitációs és fejlesztő módszerek kerülnek előtérbe azon a nemzetközi konferencián, amelyre nem kevesebb mint 250 résztvevő érkezett Szatmárnémetibe. Tizenkét módszer és irányzat újdonságairól tartanak előadást a szakemberek az Iparosotthonban.
Több mint 250 résztvevővel olyan ingyenes, innovatív rendezvény kezdődött pénteken a Boldog Scheffler János Központ szervezésében az Iparosotthonban, amelynek célja, hogy ismertesse és bemutassa a Szatmár, Máramaros, Bihar, Szilágy és Kolozs megyében alkalmazott terápiás módszereket és irányzatokat a gyerekek fejlesztésében. Az érdeklődők a két nap során 12 módszer és irányzat újdonságairól hallhatnak részletesen elismert hazai és külföldi — magyarországi, görögországi és németországi — szakemberektől.
A Connecting Therapies — Nemzetközi Konferencia a Régió Gyermekrehabilitációs és Fejlesztő Módszereiről nevet viselő rendezvény célkitűzése, hogy közelebb hozza egymáshoz a társszakmákat, a különböző területeken dolgozó, gyermekrehabilitációval és fejlesztéssel foglalkozó szakemberek tudjanak egymásról, és ismerjék egymás munkáját, hogy megfelelő módon tudjanak tanácsot adni a szülőknek az adott terápiák esetében.
Minden terápiás módszer és irányzat önmagában is fejlesztő hatású, viszont nem tud ugyanolyan hatékony lenni minden gyereknél, így a szakemberek szakmai és etikai felelőssége a legjobb tudásuk szerint, szükség esetén átirányítani a gyereket más kollégák és módszerek felé, hiszen a fő cél a személyre szabott, egyéniesített fejlesztés. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a szakemberek tudjanak a társszakmákban megjelent újdonságokról és lehetőségekről — ebben segít ez a konferencia.
Az első napon, nem sokkal a megnyitót követően a gyermekrehabilitációs mozgásterápiák kerültek előtérbe, Apró Rozália gyógytornász, gyógypedagógus előadásában a MAES-módszerrel ismerkedhettek meg a résztvevők, majd Daniela Pestesan Puscas Vojta-terapeuta a Vojta-módszert mutatta be a közönségnek. Ebéd után Kereskényi Bernadett gyógytornásztól a neuro-hidroterápiáról (NHT), Bösenbacher Tímea vezető konduktortól pedig a szinergetikus reflexterápiáról (SRT) hallhattak fontos tudnivalókat a konferencián résztvevők. Az esti kerekasztal-beszélgetés előtt pedig Madács Anita, a BHRG Alapítvány vezetője a Tervezett Szenzomotoros Tréninget (TSMT) ismertette, Dorin Roja Bowen-terapeuta a Bowen-módszerről beszélt, Dimitrios Koureas gyógytornász pedig a Thera Suit-módszert mutatta be.
A mai, szombati napon a gyermekrehabilitációban alkalmazott, szociális készségeket és adaptív viselkedést fejlesztő terápiákról hallhatnak remek előadásokat a résztvevők. Az autizmus viselkedéses, fejlődéses és komprehenzív megközelítéséről Szőke Melinda gyógypedagógus tart előadást, dr. Donauer Nándor neuropszichológus a Dinamikus Szenzoros Integrációs Terápiával (DSZIT) ismerteti meg a résztvevőket, Munteanu Carmen segítő pedagógus, 3C-terapeuta előadásában a 3C Neuro-Psychomotor Optimizer Program for Autistics című előadást hallhatják a résztvevők, Rational Emotional Behavioral Therapy (REBT) címmel Ina Romaniuc iskolai tanácsadó tart előadást, az előadók sorát pedig Bálint Katalin pszichológus, meseterapeuta zárja Metamorphoses meseterápia című előadásával. A második nap is kerekasztal-beszélgetéssel zárul, amelynek keretében a bemutatkozott mozgásterápiák képviselőinek szakmai eszmecseréjére kerül sor; a terápiás módszerek lehetőségeiről, korlátairól beszélnek a résztvevők Pásztor Sára fogyatékjogi aktivista, kognitív idegtudományi kutató, gyógypedagógus moderálásával.