Szatmárnémeti

Gyermekortopédia magas fokon

2012.10.29 - 10:41

Szatmárnémeti a helyszíne a kilencedik Országos Gyermekortopédiai Konferenciának, amelyen a legmodernebb gyógyászati eljárásokat ismertetik.

Országos gyermekortopédiai konferencia kezdődött pénteken Szatmárnémetiben. Az Országos Gyermekortopédiai és Traumatológiai Egyesület kilencedik alkalommal szervezte meg az eseményt, melynek ezúttal Szatmárnémeti a házigazdája. Pénteken a szatmárnémeti Filharmónia szolgált a konferencia keretében elhangzott szakmai előadások helyszínéül. Az esemény megnyitóján Adrian Ştef, a Megyei Tanács elnöke méltatta az eseményt, elmondta, örül annak, hogy a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban magasan képzett szakemberek dolgoznak, számukra megfelelő munkakörülményeket szeretne teremteni a megyei önkormányzat, ennek érdekében folytatják a megyei kórház osztályainak felújítását. Jelen volt dr. Dana Vasilescu, az Országos Gyermekortopédiai és Traumatológiai Egyesület elnöke is, aki elismerően beszélt a szatmári orvosok felkészültségéről. Elhangzott az is, a Szatmár megyei orvosi ellátás minőségét és magas színvonalát jelzi, hogy ezúttal Szatmárnémetit választották az esemény helyszínéül. Dr. Szatmári Lajos gyermeksebész és -ortopéd szakorvos, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház Gyermeksebészeti Osztályának főorvosa kérdésünkre elmondta, jelen konferencia témája a gyermek lábortopédia, veleszületett rendellenességek és későbbi deformációk, a dongaláb, szkoliózis kezelése, legújabb tendenciák és legmodernebb gyógyászati eljárások. Mintegy ötven szakorvos jelezte részvételi szándékát, főleg Erdélyből, de Bukarestből és Iaşi-ból is érkeztek szakemberek, és előadást tartott a Portugáliából érkezett dr. Cristina Alves a tudományos kutatás módszertanáról a gyermekortopédia területén.

Legújabb módszerek

Dr. Szatmári Lajos elmondta, a Szatmár Megyei Kórház gyermeksebészeti és ortopédiai osztálya jól fel van szerelve, ugyanakkor az egyre fejlettebb ortopédiai segédeszközöknek köszönhetően kevesebb műtéti beavatkozásra van szükség. A szakorvos pozitívumként értékelte, hogy a csípőficammal született csecsemőket egyre nagyobb arányban hozzák el megfelelő időben a szüleik ortopédiai kezelésre, ami a családorvosokkal való jó együttműködésnek is köszönhető, hiszen nagyon fontos az idejében elkezdett kezelés, amellyel teljes gyógyulást lehet elérni. További előrelépés, hogy most már nem készítenek röntgent a gyermekekről, hanem ultrahanggal vizsgálják őket. Ami pedig a veleszületett dongalábat illeti, a legújabb rögzítési eljárások segítségével nagyon szép eredmények érhetőek el, elkerülve a műtéti beavatkozásokat, magyarázta a szakember.

Pándi Annamária