Szatmárnémeti

Gyermekeink egészséges fogaiért

2015.04.16 - 12:42

Az orális egészség hava alkalmából, melynek mottója: „Egészséges mosoly egész életedben!”, a szájhigiénia és fogápolás fontosságára hívja fel a lakosság figyelmét a Megyei Közegészségügyi Hatóság.

A kampány általános céljai: a szájhigiénia és ennek elhanyagolásával járó következmények népszerűsítése a lakosság körében, valamint azok számának növelése, akik eleget tesznek a megfelelő szájhigiéniai követelményeknek.

A szájüreg és a fogak egészsége része az általános egészségnek. A fogazat elsődleges funkciója a rágás, de fontos feladata van a hangképzésben, a beszédben is. A szép, szabályos és ápolt fogazat az egyén belső harmóniájának és kisugárzásának egyik meghatározó eleme. Hozzátartozik a jó közérzethez, a jó megjelenéshez, a magabiztos fellépéshez. Az egészséges, gondozott fogazat jobb életminőséget jelent. Nem mindegy, hogy megvannak-e a fogaink, és egészségesek–e, hiszen a hiányzó fogak pótlása, a beteg fogak kezelése igen költséges.

Éppen ezért a szájápolást nem lehet elég korán elkezdeni! A táplálkozás fontos szerepet játszik az egészséges fogfejlődésben. Az étkezéseket próbáljuk „fogbarát-módon” kialakítani már csecsemőkorban: a baba ameddig lehet, szopjon, adjunk sok gyümölcsöt, főzeléket, tejterméket, tanítsuk meg a rágást nyers zöldségek, gyümölcsök adásával, lassú evéstempóval. A gondos szülő a születés után, már a fogak megjelenése előtti időszakban megkezdi a fogápolást azzal, hogy szoptatás után nedves gézlappal vagy puha textíliával, fülpucoló pálcikával kitörli a baba száját, eltávolítja a szájban lévő lepedéket, baktériumokat, masszírozza a gyermek ínyét, ezzel enyhíti gyermeke kellemetlen közérzetét vagy fájdalmát. Így az első fogak megjelenésekor a szájápolás már természetes lesz. Amint kibújik a baba első foga, mindennapos programmá kell váljon a reggeli és esti fogmosás, még ha kezdetben nem is hasonlít a művelet a felnőttek fogmosásához.

A gyerek 2-3 éves korától pedig, kezdetben fogkrém nélkül, puha fogkefével szoktassuk rá a fogmosásra. A gyereknek azt is tudnia kell, hogyan lehet alaposan, dörzsölés nélkül helyesen fogat mosni, a fogkeféjét pedig később viheti magával akár az óvodába, iskolába is, hogy használhassa például ebéd után.

A fogbarát ételek természetes védelmet nyújtanak a fogaknak, biztosítják a megfelelő pH-értéket, és pótolják a fogzománcról leváló ásványi anyagokat. Éppen ezért kerülni kell a cukros üdítőitalokat, az étkezések közötti rágcsálásokat, az édesített, cukrozott teák adását, mert ezek folyamatos erjedésben tartják a szénhidrátokat. Ha szomjas a gyermek, vizet adjunk, ne édes üdítőket. Fogrongáló süteményt, csokoládét lehetőleg ebéd után kapjon, és természetesen mosson utána azonnal fogat!

 

Bumbuluţ Krisztina