Szatmárnémeti

Gyermekdiabétesz Világnapot javasolnak

2016.01.13 - 14:45

1922 január 11-én a 14 éves, cukorbeteg Leonardt Thompson a világon először kapott életmentő inzulininjekciót. Szakemberek szerint az évforduló a cukorbeteg gyermekek világnapja kellene, hogy legyen. Megyénkben közel félszáz cukorbeteg gyereket tartanak számon.

Az első, inzulinnal kezelt cukorbeteg a 14 éves Leonard Thompson volt, akit szánalmas állapotban, magas vércukorszinttel és 3–5 literes napi vizeletürítéssel vettek be a Toronto-i Közkórházba. Vele viszont megtörtént a csoda: megkapta az életét megmentő, első inzulin injekciót. A diabétesz inzulinnal történő sikeres kezelésének híre hamar elterjedt, és a Nobel Bizottság 1923-ban Nobel-díjra terjesztette fel a XX. század egyik legnagyobb találmányának, az inzulinnak a felfedezőit: Fredrick Banting torontói sebészt és John James Rickard Macleod élettan professzort.

A Nemzetközi Diabétesz Szövetség és az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezésére minden év november 14-én, Banting születésnapján ünnepeljük a Nemzetközi Diabétesz Világnapot — az esemény keretében Szatmárnémetiben hosszú évek óta ingyenes szűrővizsgálatokat végeznek a szakemberek.

Az első, inzulinnal megmentett gyermek emlékére 1997-ben, az inzulin első beadásának 75. évfordulóján Szombathelyen dr. Szabó László főorvos már megszervezte az első Gyermekdiabétesz Napot. A szakértők szándéka szerint január 11-e a cukorbeteg gyermekek világnapja kellene hogy legyen világszerte, ezért a Gyermekdiabétesz Világnap bevezetését kérvényezték a Nemzetközi Diabétesz Szövetségnél is. Az indok pedig, hogy a gyermekek egyedi, speciális igényei nem azonosak a cukorbetegek döntő tömegét alkotó, 2-es típusú, felnőtt cukorbetegekével. A leendő Gyermekdiabétesz Világnap ezt hivatott erősíteni.

 

Nagy a különbség

 

A cukorbetegség a szervezet anyagcseréjének örökölhető, krónikus megbetegedése, melynek két nagy csoportját különíthetjük el: az 1-es típust, melyre az inzulin hiánya jellemző, illetve a 2-es típust, melyben inzulin rezisztencia van, azaz csökken az inzulin iránti érzékenység.

„Nagyon fontos tudni, hogy a korai mesterséges táplálás, a tehéntej is kiváltó faktora lehet a kora gyermekkori, 1-es típusú, inzulinfüggő cukorbetegségnek” — mondta el dr. Bzduch Márta diabetológus. A tehéntejben lévő aminosav-láncok ugyanis a csecsemők könnyebben áthatolható bélfalán keresztül a vérkeringésbe jutnak. A keringésbe érve autoimmun reakciót indítanak el, melynek eredményképpen olyan toxikus anyagokat termel az immunrendszer, mely az inzulintermelő sejtek pusztulását okozza. Szintén kiváltó tényező lehet a szennyezett, magas nitrit- és nitrát tartalmú víz fogyasztása. A szennyezett vizet ráadásul nem csak szomjoltásra használjuk, hanem teát főzünk belőle, levest, a babák tápszerét, a tejport is ezzel készítjük el.

A cukorbeteg gyerekek száma folyamatosan növekszik, és a megbetegedést egyre fiatalabb korban diagnosztizálják Szatmár megyében jelenleg valamivel kevesebb, mint félszáz inzulinfüggő cukorbeteg gyereket tartanak számon.

Diabéteszre kell gondolni, ha a következő tünetek lépnek fel a gyereknél: kínzó szomjúság és sok ivás; gyakori vizelés, csecsemőknél a megszokottnál nehezebb pelenka; gyors fogyás; fáradékonyság, koncentráció-zavar, levertség, nyűgösség; homályos látás; nehezen múló vagy rendre kiújuló fertőzések, gyulladások.

Vannak súlyos vércukorkisiklásra utaló jelek is, amelyek megjelenésekor azonnali orvosi beavatkozás szükséges: erős zavarodottság; dezorientáltság; erőltetett légzés, légszomj; körömlakk-lemosóhoz hasonló lehelet (acetonszag); eszméletvesztés. Cukorbetegség gyanúja esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, mivel súlyos esetben eszmélet-vesztés, orvosi beavatkozás nélkül akár életveszélyes állapot alakulhat ki!

A diagnózis korai felállítása és a kezelés mielőbbi megkezdése jelentősen csökkentheti a diabétesz-szövődmények kialakulásának esélyét, így a szülők, hozzátartozók, barátok és ismerősök odafigyelésének komoly szerepe van a gyermek későbbi egészsége és életminősége szempontjából.

 

 

Bumbuluţ Krisztina