Belföld

Gyermekbántalmazás: bő három hónap, majd' 40 ezer hívás

A 119-es egységes hívószám az egyik legnagyobb gyermekvédelmi reform (Fotó: Getty Images)
2022.04.19 - 11:00
A létrehozása óta eltelt három és fél hónapban csaknem 40 ezer hívás érkezett a 119-es egységes hívószámra, amelyen a gyerekekkel szembeni visszaéléseket, bántalmazást, elhanyagolást lehet jelenteni.

A kormány illetékes főosztályának hétfői tájékoztatása szerint az összesen 39 656 hívásból 171 esetben fogyatékkal élő gyermekekkel szemben elkövetett rossz bánásmódról számoltak be, 11 esetben maguk a gyerekek.
Március 9-e és április 12-e között 61 ukrán nyelvű hívást jegyeztek, többnyire felnőtt kíséret nélküli kiskorúakkal kapcsolatban, a hívó fél az esetek többségében egészségügyi szolgáltatásokról vagy a beiskolázásról érdeklődött.

Január 5-e és április 16-a között 717 esetben volt szükség a hívások nyomán a gyermekvédelmi igazgatóságok csapatainak azonnali közbelépésére. A 119-es számot felhívó gyermekek és felnőttek által jelzett problémák főleg fizikai és érzelmi bántalmazásra, szexuális bántalmazásra, elhanyagolásra és koldulásra vonatkoztak. Emellett sokan gyermekjogi kérdésekkel, gyámsággal, személyazonosító okmányok kibocsátásával, gyermektartásdíjjal, gyermeknevelési támogatással stb. kapcsolatban tettek bejelentést vagy kértek tájékoztatást.

A bejelentett bántalmazási, elhanyagolási vagy kizsákmányolási helyzetek több mint 50 százaléka a családban, 4,1 százaléka a gyermekvédelmi rendszerben, 2,5 százaléka a kórházakban, 17,7 százaléka pedig közterületen, az iskolában, tömegközlekedési eszközökön stb. fordult elő — közölte a kormány illetékes főosztálya.
A program koordinátora, Mădălina Turza államtanácsos szerint a 119-es egységes hívószám létrehozása és az azt kiegészítő szolgáltatási infrastruktúra a „legszélesebb körű” gyermekvédelmi reformot jelenti az elmúlt 20 év viszonylatában. SZFÚ