Belföld

Gyermek, aki nem először menekül

Alina több napig bujkált pincében gyermekeivel, míg el tudott menekülni Romániába (Fotó: Salvaţi Copiii)
2022.03.21 - 18:00
Egy Ukrajnából hozzánk érkezett gyerek másodszor is kénytelen volt elmenekülni egy háború sújtotta országból. Ukrajnából eddig összesen 528 gyermek érkezett kísérő nélkül Romániába — tudatta lapunkkal a Mentsétek meg a gyermekeket szervezet.

Samad számára az ukrajnai háború kitörése azt jelentette, hogy másodszor is el kellett hagyja otthonát, iskoláját és barátait. A gyermek 14 évesen kénytelen volt megszökni a háborús erőszak elől, és Romániába menekülni, miután alig nyolc hónappal azelőtt szüleivel elhagyta afganisztáni szülővárosát. Az ukrajnai katonai agresszió kezdete óta, amely Európában példátlan kivándorláshoz vezetett, 528 olyan gyermeket regisztráltak, akik kísérő nélkül érkeztek Romániába, ebből 225-en jelenleg is az ország különböző gyermekvédelmi központjaiban vannak — tájékoztatott a Mentsétek meg a gyermekeket (Salvaţi Copiii). A szervezet munkatársai folyamatosan jelen vannak a határátkelőknél — a Szatmár megyei Halminál, a Máramaros megyei Máramarosszigeten, a Tulcea megyei Isacceán, a Suceava megyei Szeretvásáron, a Galaţi megyei Giurgiuleşti-en, a Botoşani megyei Rădăuţi Prutnál és Mihăileni-nél, a Iaşi megyei Sculeni-nél és a Vaslui megyei Albiţán —, hogy segíthessenek az érkező gyermekeknek.
„Amikor kitört a háború Afganisztánban, elhagytuk otthonunkat, ahol a holmijaink voltak. Mindent bezártunk, és Ukrajnába jöttünk” — mesélte a szervezetnek Samad. Nyolc hónappal később azonban ismét menekülnie kellett a háború elől, pár személyes holmijával. Samad erősnek érzi magát: túlélt két háborút.

Az ukrajnai háborús övezetekben rekedt gyerekeket az éhezés, a hideg és az embercsempészet fenyegeti. Becslések szerint a menedéket keresők fele gyerek, beleértve a kísérő nélküli gyerekeket is. Ugyanakkor több mint 100 000 ukrán gyermek él gyermekgondozási intézményekben, és fokozottan ki van téve annak, hogy hátrahagyják — közölte a Mentsétek meg a gyermekeket szervezet, melynek munkatársai igyekeznek azonosítani a szétszakadt családok tagjait, barátokat, hogy aztán segíthessenek az egyesítésükben. Az akut szükségletek fedezésére nagy hangsúlyt fektetnek: a gyors humanitárius segítségnyújtásra, tájékoztatásra és érzelmi támogatásra úgy a határátkelőknél, mint az elszállásolási központokban. Az ukrán gyermekvédelmi rendszerből származó gyermekek ráadásul kiszolgáltatottabbak bárkinél — jegyzik meg.
„Három napig bújtunk meg a pincében. Ott tartottam a gyermekeimet is, hogy életben maradhassanak” — mondta Alina. Az ukrajnai édesanya Irpiny városában élt férjével és gyermekeivel a háború kitöréséig. A család három napig egy pincében bujkált, mielőtt Romániába menekült volna. Férje Ukrajnában maradt harcolni. Alina célja, hogy eljusson Spanyolországban élő családtagjaihoz, de nem tudja, mennyi ideig tarthat az út, és mi a vízumfolyamat. A család egyelőre egy romániai menekülttáborban tartózkodik, ahol a gyerekek a Mentsétek meg a gyermekeket szervezet által kialakított játszótéren játszhatnak. Alina elmondása szerint fiai szeretnek ott játszani, a korábban átélt megrázó élmények ellenére is tudnak boldogan játszani.

17 ezer embernek segítettek

A háború kitörése óta a Mentsétek meg a gyermekeket szervezet 16 499 embernek nyújtott humanitárius segítséget, köztük 9172 ukrán gyermeknek és 7327 felnőttnek (nők, idősek, orvosi mentességgel rendelkező férfiak, nagycsaládosok). A segítség alapvető élelmiszerekből, higiéniai termékekből, ruházatból, lábbeliből, pelenkából, cumikból, cumisüvegekből, babakocsikból, babahordozókból, termoszokból, játékokból, takarókból és egyéb hasznos termékekből állt, emellett a mobiltelefon-társaságok által ingyenesen kínált telefonkártyákhoz is segítették hozzájutni a menekülőket, de érzelmi támogatásban, tanácsadásban, fordításban is segítettek, ukrán nyelvű tájékoztató anyagokkal látták el az embereket, melyek információkat tartalmaznak a menekültügyi eljárásról, az utazási módokról, a kórházakról, a menedékkérők központjainak térképéről és címeiről.
A szervezetnek jelenleg körülbelül 110 tagja teljesít szolgálatot a határátkelőknél és a menekülttáborokban: koordinátorok, pszichológusok, oktatók, szociális munkások, valamint önkéntesek, akik közül többen is beszélnek ukránul.
Aki szeretné támogatni a szervezet humanitárius segélyprogramját, az megteheti a https://bit.ly/SalvatiCopiiiUcraina oldalt meglátogatva, vagy küldhet SMS-t a 8827-es telefonszámra SALVEZ szöveggel, ami egyszeri, 2 eurós adományt jelent.

Bumbuluţ Krisztina