Egészség

Gyereknek gyereke: 15 évesen szülnek

Fotó: www.unusiunu.com
2021.11.08 - 14:31
Idén is felmérte a Mentsétek meg a gyermekeket Románia, hogy milyenek az életkörülményeik, egészségi állapotuk a kiskorú kismamáknak és az 5 év alatti gyermeket nevelő vidéki anyukáknak.

Nőtt azoknak a fiatalkorú kismamáknak és anyáknak a száma, akik a gyermeknevelési támogatásból és alkalmi munkákból tartják fenn magukat. 74 százalékuknak a gyermekpénz az elsődleges bevételi forrása, ami 30 százalékkal magasabb arány, mint a COVID-19-járvány előtt — derül ki a Mentsétek meg a gyermekeket Románia (Salvaţi Copiii România) szociális ankétjából, melyet évről évre elvégeznek a szociálisan hátrányos helyzetű hazai közösségekben. A szervezet idén is megvizsgálta, hogy milyenek az élet- és a lakhatási körülményeik, az egészségi állapotuk a kismamáknak, valamint az 5 év alatti gyermeket nevelő vidéki anyukáknak.

Bár a fő bevételi forrása a fiatal anyáknak a napszám, mégis a felmért személyek 58 százalékának, a terhes fiatalkorúaknak és anyáknak a 66 százaléka nyilatkozta azt, hogy a járvány kezdete óta sokkal nehezebb alkalmi munkát találni. Így nem csoda, ha az anyák és terhes nők fele szerint az így befolyó összeg még a szükséges minimumra sem elég, 38 százalékuk pedig éppen csak a legszükségesebbeket tudja megvásárolni a pénzből.

Az egy háztartásra jutó átlagos jövedelem a felmérés készültekor körülbelül 1500 lej volt a teljes mintára vetítve, és mintegy 1300 lej, ha csak a kiskorú anyákat és terheseket vesszük figyelembe.

A vidéki anyák, kismamák és terhes nők 70 százaléka él a saját vagy családja tulajdonában élő ingatlanban, a fiatalkorú nők zöme a párja hozzátartozóival él egy fedél alatt. Túlzsúfolt lakásokról van szó, hiszen ezeknek a családoknak idén átlagosan 5,6 tagja élt egy fedél alatt: 16 százalék egyszobás otthonban, 56 százalék kétszobásban, 28 százalék három vagy annál több szobával rendelkező lakásban. Az sem ritka egyébként, hogy 8–10 vagy tíznél is több személy lakik egy aprócska házban: 13 százalékuk 8-nál is több emberrel él egy fedél alatt, 6 százalék pedig olyan otthonban él, amin tíznél is több emberrel kell osztoznia.

Ami ezek felszereltségét illeti: csak egyharmaduk rendelkezik benti toalettel, tízből kilencben pedig kályhával fűtenek. Még mindig alacsony azon otthonok száma, ahová be van vezetve a víz, csupán 37 százalék, ellenben elektromos áram 88 százalékukban van. A fiatalkorú anyáknak és kismamáknak az 52 százaléka részesült szexuális nevelésben, 44 százaléka családtervezési tanácsadásban.

15 évesen szültek

A szervezet felmérése arra is rávilágít, hogy idén a fiatalkorú lányok átlagosan 15,2 évesen szülték meg gyermeküket, 16,2 évesen sok lánynak már a második gyermeke is megszületett, eközben pedig az apák átlagéletkora 20,4 év. A kiskorú anyák 20 százalékának több gyermeke is van. Az is kiderült az ankétból, hogy a felmért lányok és nők 7 százaléka veszített el terhességet orvosi okok miatt, és szintén 7 százalék legalább egy alkalommal végeztetett már abortuszt.

A legtöbb várandós azt nyilatkozta, a terhessége során 1–3 alkalommal járt a háziorvosánál kontrollvizsgálaton, és legalább egyszer nőgyógyászt is felkeresett — 73 százalékuk azonban más településre kellett utazzon ahhoz, hogy szakorvos is láthassa. A legtöbben a pénzhiány miatt nem vesznek részt rendszeres nőgyógyászati vizsgálaton.

A nem kívánt terhességet mindössze 13 százalékuk próbálja megelőzni különböző fogamzásgátlási módszerekkel. A fiatal lányok és nők többsége vallási meggyőződésből nem él a fogamzásgátlás lehetőségével, sokan a pénzhiányt okolják, de olyanok is voltak, akik azt állították, ebbe nem egyezett bele a partnerük.

Alacsony átoltottság

Ami az 5 év alatti gyermeket nevelő vidéki anyákat illeti, az idei esztendőben csökkent az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésük, és csökkent a kicsik oltottsági aránya is. A legtöbb gyermek azért nem kapta meg a szükséges oltásokat, mert a szülei ezt megtagadták, mások a pénzhiányt és a gyermek egészségi állapotát okolták ezért. Az 5 év alattiak 29 százaléka került idén kórházba, főként felső légúti és emésztőrendszeri megbetegedések miatt, de rendkívül gyakoriak a háztartásban bekövetkezett balesetek is, itt az égési sérülés a vezető ok, amiért kórházi kezelésre szorultak a gyerekek.

Hamar abbahagyják

A terhes lányok, fiatal anyák 21 százaléka nem járt iskolába vagy az elemi osztályokat sem fejezte be, 24 százalék elvégezte az elemit, 41 százalékuk 8 osztályt járt, 11 százalékuk a szakiskola 10 osztályát, 4 százalékuk pedig elvégezte a líceumot. Ami a párkapcsolataikat illeti, 12 százalékuk házas, 23 százalékuk egyedülálló, 63 százalék élettársi viszonyban él, 1 százalék pedig elvált.

A fiatalkorú anyák 72 százaléka egyébként már azelőtt abbahagyta a tanulást, hogy terhes lett, 19 százalékuk a várandóssága idején hagyta el az iskolát, 9 százalékuk pedig a szülést követően.

A szervezet a nyár folyamán végezte felmérését 640 fő megkérdezésével, akik között 178 fiatalkorú várandós és anya volt, az eredményeket nemrég publikálták.

 Bumbuluţ Krisztina 

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Előzetesben a gyereket gázoló gyerek

A fiatalt gondatlan emberöléssel, gondatlan testi sértéssel, a baleset helyszínének elhagyásával és jogosítvány nélküli vezetéssel gyanúsítják.
Belföld

Tizenhét éves gázolt halálra egy kilencévest Bukarestben

Nem volt jogosítványa és cserben is hagyta az áldozatot. Van egy sérült is.
Belföld

A keresztlevél nem alkalmas határátlépésre

A 2005/248-as törvény értelmében a kiskorú román állampolgárok útlevéllel, illetve (14 év fölött) útlevéllel vagy személyazonossági igazolvánnyal utazhatnak külföldre. A születési bizonyítvány nem minősül úti okmánynak.