Szatmárnémeti

Gyengén teljesítettek a számítógépes kompetenciavizsgán

2018.02.27 - 10:23

Tíz napon át tartottak az érettségi szóbeli vizsgái. A négy próbából álló vizsgasorozaton nem minden tanuló érte el a várt minősítést. Szerencséjükre a jelenlét is elengedő volt az „átmenőhöz”.

A február 12. és 22. között lezajlott szóbelik során előbb román nyelvi kompetenciáikról adhattak számot a diákok, majd magyarból és idegen nyelvből vizsgáztak, végül pedig számítógépes kompetenciáikat mérték fel.

A Szatmár Megyei Tanfelügyelőség szerkesztőségünknek küldött összesítése szerint megyénkben 2104-en iratkoztak be az érettségire, 1882 friss végzős mellett 222-en az előző évfolyamok végzősei közül.

Az első próbára, a román nyelvi kompetenciavizsgára 1907-en jelentkeztek, közülük végül 14-en nem jelentek meg a vizsgabizottság előtt, így összesen 1893 tanuló kapott valamilyen minősítést.

A statisztika szerint a diákok nagy része jól beszél románul, ők szám szerint 1379-en meg is kapták a gyakorlott minősítést, 363-an haladó besorolást értek el, míg 151-en közepes minősítést szereztek.

Az anyanyelv szóbelire magyarból és németből szerveztek vizsgákat. A magyar szóbelire 475-en iratkoztak be, de végül csak 472-en voltak jelen, 456-an gyakorlott, míg 16-an haladó felhasználói minősítést szereztek.

A német szóbelire 39-en iratkoztak be, és ugyanennyien vettek részt a második próbán. Közülük 35-en gyakorlott, míg 4-en haladó felhasználói minősítést kaptak.

A harmadik próba a diákok idegennyelv-ismereteit kérte számon. A vizsgázók angol, német, francia vagy spanyol nyelvből vizsgázhattak.

A szóbeli három részből állt, előbb egy hangfelvétel meghallgatása után kellett kérdésekre válaszolniuk a vizsgázóknak, majd egy olvasott szöveg értelmezése volt a feladat, végül pedig szóban is meg kellett mutassák nyelvi képességeiket. A vizsgákon az Európában egységesen elfogadott nyelvi értékeléseket kapták meg a tanulók A1-től B2-es minősítésig.

Angol vizsgára 1485-en iratkoztak be, viszont 18-an nem vettek részt a próbán, franciából 77 tanuló vizsgázott, németből 118, míg spanyol nyelvből 3 jelentkező iratkozott be és vizsgázott.

A szóbelik utolsó próbáján számítógépes kompetenciáikról adtak számot a diákok, összesen 1549-en. Meglepő módon annak ellenére, hogy a számítógépek és az okostelefonok világa behálózza a diákok mindennapjait, sőt, az informatikaoktatás is már egészen fiatal kortól részét képezi a tantervnek, nem minden tanuló teljesített a várakozásoknak megfelelően.

A vizsgázók alig negyede, 367-en értek el gyakorlott felhasználói minősítést, 433-an haladó szinten vannak, 517-en közepes szinten boldogulnak a számítógépekkel, 151-en kezdő szintű felhasználók, sőt, 81-en a minimális szintet el nem érve, minősítés nélkül zárták a vizsgát.

 

Bajnai Botond