Nem szerepeltek túl jól a romániai diákok a 2012-es PISA-felmérésen: a 65 országban, 15 évesek körében folytatott vizsgálat eredménye szerint a 45. helyen állunk jelenleg.
A háromévente folytatott nemzetközi felmérés eredményei azt mutatják, hogy a romániai diákok matematika, szövegértés és tudományok terén egyaránt rosszul teljesítenek. A vizsgálatokat végző szervezet ajánlása szerint az oktatáspolitika terén ahhoz, hogy valóban hatékony legyen, az elemi és középfokú képzés minőségén kell javítani. A 2012-ben végzett és a napokban publikált felmérés több mint 510 ezer diákot érintett. A legjobb eredménnyel a sanghaji és szingapúri diákok büszkélkedhetnek, de az élmezőnyben van Hongkong, Taipei, Dél-Korea, Makaó, Japán, Liechtenstein, Svájc és Hollandia is. Románia, bár kicsit jobban szerepelt, mint a megelőző felmérésen, így is „az átlagon szignifikánsan alulteljesítő” minősítést kapott. Az EU-tagállamok közül ennél rosszabbul csak Ciprus és Bulgária teljesített. Lapunk érdeklődésére Szász Piroska főtanfelügyelő-helyettes elmondta, Szatmár megyei iskolákban is tesztelték a diákokat, azonban a nemzetközi felmérés kapcsán részeredményeket nem közölnek, így nem lehet tudni, hogy a szatmári diákok pontosan hogyan szerepeltek a PISA-teszten.
A sereghajtók között egyébként főleg nem uniós tagállamok vannak: Egyesült Arab Emírségek, Kazahsztán, Thaiföld, Chile, Malajzia, Mexikó, Montenegró, Uruguay, Costa Rica, Albánia, Brazília, Argentína, Tunézia, Jordánia, Kolumbia, Katar, Indonézia és Peru. A felmérés során arról is megkérdezték a diákokat, egyedül érzik-e magukat az iskolában, a romániai válaszadók 73%-a igennel válaszolt, azaz a többség nem érzi jól magát az iskolában. Az eredmények tehát azt mutatják, hogy Ázsiában az oktatás színvonala magasabb, mint az európai országok többségében, Az uniós diákok főleg matekból teljesítenek rosszul. Ugyanakkor az EU e tekintetben jobban teljesít, mint az Egyesült Államok. A 2000-ben bevezetett PISA-felmérést háromévente rendezik meg. A teszt eredményei alapján a politikai döntéshozók és az oktatási szakemberek megismerkedhetnek a kiválóan működő oktatási rendszerekkel, és szakpolitikáikat megfelelően módosíthatják. Annak érdekében, hogy a hiányosságok orvoslására megfelelő intézkedések születhessenek, az Európai Bizottság megvitatja a tagállamokkal a 2012-es PISA-eredményeket. A tervek szerint az első eszmecserére az Európai Unió tagországai oktatásügyi minisztereinek következő, február 24-i találkozóján kerül majd sor. Az összesítés szerint Romániában 3—6 százalékpontos a javulás 2009-hez képest, de a megmérettetéseken a diákok 37—40 százaléka még így is nagyon gyengén szerepelt.