Nem veszi át a polgármesteri hivatal a Solidarităţii negyed utcáiban végzett felújítási munkálatokat — a hibák és hiányosságok helyrehozására 90 napja van a kivitelező cégnek. "Tisztességes minőségben, mert gányolást 90 nap múltán sem veszünk véglegesen át!" — nyomatékosítja Kereskényi polgármester.
Most kellett volna véglegesen átvegye a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal az úgynevezett SOLIDREG projektben felújított, s a Solidarităţii negyed környékén lévő egykori földes és köves, mára azonban már leaszfaltozott utcák munkálatait — már ha átvevésre megfelelő minőségűek lennének. Ám sajnos nem így van — de kezdjük az elején, hiszen a történet több évre nyúlik vissza és három polgármestert is érint: a projekt 2011–ben indult el Európai Uniós finanszírozásból Ilyés Gyula akkori polgármester kezdeményezésére és 11 földes-köves utca felújítását célozta, ivóvízhálózat, szennyvíz- és esővízcsatornák kiépítésétől kezdve járdaöntésen át aszfaltozásig. A finanszírozási szerződéseket 2012–ben írták alá s ekkor meg is kezdődtek a munkálatok, melyek végzését már Dorel Coica és csapata felügyelte, és szintén az ő égiszük alatt került sor a projektzáróra is 2015 nyarán — de már akkor érzékelhető volt, hogy nem a minőségre, sokkal inkább csak a látszatra fektettek hangsúlyt — és most, 2017 júniusában a Kereskényi Gábor polgármester vezette önkormányzat kellett volna véglegesen átvegye a munkálatokat. De nem tették meg, mert nincs minden rendben. Mint kiderült, keresztirányú repedések jelentek meg a Deltei utcában, amelyben a járdák is egyenetlenek, és egyes helyeken hiányoznak a szegélykövek is; a Deltei és Albatros utcák találkozásánál pedig szintén nem megfelelően történt meg az összekötés. Nem lettek megfelelően elhelyezve a vízvezetékeket borító aknák sem, a tisztítást szolgáló aknák pedig több helyen fedetlenül maradtak, a szegélykövek elmozdultak.
„Felszólítottuk a kivitelezőket, hogy 90 napon belül javítsák ki a jelzett hibákat és végezzenek tisztességes munkát, mert gányolást 90 nap múltán sem veszünk véglegesen át! De hogy értsék a lakosok, miről is van szó: a munkálatok befejeztével megtörténik azok átvétele és kifizetése, ezt általában kétéves úgynevezett garancia-időszak követi, majd ennek lejárta után kerül sor a végleges átvételre és a kivitelező ilyenkor kapja vissza a minőségbiztosítási jótállás összegét is, köznapibban: a garanciapénzt. Már ha nincsenek hibák. Esetünkben azonban vannak, szép számmal sajnos. Az előző városvezetés nem felügyelte olyan szigorúan a munkavégzést és valószínűleg ezek a hibák enyhébb formában, kevésbé láthatóan de már megvoltak akkor is, mostanra pedig teljes „szépségükben” feltárulkoznak.” – magyarázta lapunk megkeresésére Kereskényi, nyomatékosítva ugyanakkor azt is: az elkövetkezőkben is hasonlóképpen járnak majd el s nem vesznek át rossz minőségben kivitelezett munkálatokat. „Javasoltam már a törvényhozóknak egy országos szintű „feketelista” létrahozását, felsorakoztatva azon kivitelezőket akik nem végzik rendesen (határidőcsúszással, rossz minőségben, megtagadják a garanciális javításokat, stb) a munkálatokat — ez jelentősen megkönnyítené az önkormányzatok helyzetét, mert egyrészt lenne hivatkozási alapjuk, amivel elutasíthatnák a közbeszerzési eljáráson legjobb árajánlatot kínáló, de rosszhírű kivitelezőt; másrészt pedig nem kellene utó-javítási munkálatokkal kellemetlenséget okozni a lakosságnak, harmadrészt pedig nagyobb lenne az esély, hogy a kifizetett pénzért (függetlenül attól: önerő vagy pályázati) minőségi munkavégzés legyen biztosítva.” – tette még hozzá.
Szabó Kinga Mária