Vidék

Gyarapodott a polgármesterek feladatköre

2013.03.21 - 10:16

„A Szatmár Megyei Prefektusi Hivatalnak nem az az elsődleges célja, hogy bírságot osszon ki a polgármestereknek és jegyzőknek, csupán azt szeretnénk elérni, hogy mindenki felelősségteljesen végezze a munkáját” — fogalmazott Eugeniu Avram kormánybiztos.

 

A prefektusi hivatal március 20-án  délelőtt találkozóra hívta Szatmár megye 66 területi-közigazgatási egységének polgármestereit és jegyzőit, hogy az aktuális problémákat megbeszéljék, illetve a hiányosságokra felhívják a figyelmet. Eugeniu Avram kormánybiztos, illetve Cosmin Dorle, a prefektusi hivatal közigazgatási és jogi osztályának vezetője felszólították a jelen levő önkormányzati vezetőket, hogy a lehető legrövidebb időn belül oldják meg a földek visszaszolgáltatásának problémáját, mivel elfogadhatatlan, hogy az 1991-ben elfogadott 19-es számú törvény értelmében leadott visszaszolgáltatási kérvények ne legyenek húsz év elteltével sem megoldva. Dorle elmondta, hogy az általa vezetett osztály jogászai között le lettek osztva a megye önkormányzatai, így lehetőség adódik arra, hogy havonta egyszer eljussanak minden polgármesteri hivatalba, ahol segítséget nyújtanak a jogi ügyek tisztázásában. „Elfogadhatatlannak tartom, hogy az önkormányzatok jegyzői ne tudják, hogyan kell működjenek a helyi földosztó bizottságok, melyek gyakran hiányosan küldik a megyei bizottság elé a dossziékat, így mi nem tudjuk azokat jóváhagyni. Az is érthetetlen, miért jutnak el a prefektusi hivatalhoz jelentős késéssel a helyi tanácsok által elfogadott határozatok. Elfogadhatatlan, hogy a 18-as törvény kapcsán leadott tulajdonjogi igénylések ne legyenek megoldva. Amennyiben nem fogják becsületesen végezni munkájukat, pénzbírságra számíthatnak majd” — fogalmazott Dorle, aki ugyanakkor ismertette a polgármesterekkel és jegyzőkkel, hogy 60 napon belül el kell készítsék a helyi földosztó bizottságok éves beszámolóját.

Aktív részvételt kért

Rodica Grosoş-Maxim, a Szatmár Megyei Törvényszék elnöke szintén jelen volt a tegnapi tanácskozáson, és elmarasztalta mind a jegyzőket, mind a polgármestereket. „Azt szeretném, ha önök sokkal aktívabban vennének részt a jogi ügyek megoldásában, mivel a bíróságon és a törvényszéken még mindig sok a földvisszaszolgáltatással kapcsolatos tárgyalás. Március 19-én az én 40 tárgyalásomból 16 földügy volt. Nagyon sok perben azért veszít a polgármesteri hivatal, mert a polgármester vagy a jegyző nem vesz tudomást a perről, nem jelenik meg a tárgyaláson, sőt a saját védelmére szolgáló iratokat sem juttatja el a bírósághoz” — mondta a bírónő, aki arra is rávilágított, hogy a bírósági ügy akkor ér véget, amikor az általuk hozott ítéletet a polgármesterek gyakorlatba ültetik. Amennyiben elmulasztják ezt megtenni, 1000 lejes bírságra is számíthatnak az elöljárók.

Újabb esőzések jönnek

Vasile Andrieş, a Vízgazdálkodási Hivatal igazgatója elmondta, február és március hónapokban jelentős mennyiségű csapadék esett, melynek következtében több folyón is árvízkészültséget rendeltek el. Jelenleg csak a Túr folyón van érvényben narancssárga riasztás, azonban ma és holnap újabb esőzésre/havazásra számítanak a szakemberek, amely négyzetméterenként 15-20 liter csapadékot jelent. Nagy gondot jelent a megyében, hogy a lakosság lopja a zsiliprendszereket, veszélyeztetve az egész közösséget. Tavaly 12 szerkezetet loptak el ismeretlen személyek, melyek darabja 2000 lejbe kerül. „Felhívnám a polgármesterek figyelmét arra, hogy az árkok és csatornák tisztítására biztosítjuk a gépekete, csak az üzemanyag-költséget kell az önkormányzatoknak fedezniük” — közölte Andrieş.