Szatmárnémeti

Gyarapodás technikában, hitben

2017.10.28 - 08:12

Azt a törekvést szolgáljuk, hogy a kereszténység megmaradjon — indokolta a magyar kormánytól érkezett támogatást Soltész Miklós a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum ünnepségén.

Fizika, kémia-biológia, valamint idegen nyelv szaktantermet építettek a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum főépületéhez, és be is rendezték ezeket. A diákok pedig már használatba is vették a termeket, zajlottak a tanórák, „laborok”, amikor tegnap délelőtt a megvalósítás feletti örömét ünnepelni gyűlt össze a díszteremben az iskolaközösség a támogatókkal, kivitelezőkkel, közigazgatási elöljárókkal.

Schönberger Jenő püspök első megszólalóként a tanintézmény keresztény szellemiségét emelte ki. Mint mondta, ez betölti az iskolát, köszönhetően a jó tanároknak, a spirituális atyáknak. „Nagyon fontos a tudás, de nevelni is akarunk: szép életre, jóra. A tanárok úgy élnek, hogy az életpéldájuk által is nevelnek, a diákok tudását pedig az eredmények bizonyítják. Most három szaklaborral bővül az iskolánk, és remélem, nemcsak okostáblák lesznek ezekben a laborokban, hanem okos diákok is, akik jól használják majd a technikát maguk gyarapítására.”

Ádámkó István igazgató egy régi álom megvalósulását látja a szaktantermek átadásában: „Végiggondolva, honnan indultunk és merre tart katolikus oktatásunk az első teológiai fiúosztály beindítása óta, szembeötlő volt, hogy ezt az elmúlt 25 évet folyamatos építés, építkezés kísérte. (...) Tevékenységeink megfelelő keretét a jó tanulási környezet biztosítja, ezért is olyan kiemelkedő az építkezéseink sorában a mai alkalom: a három, korszerűen kialakított, interaktív táblákkal, kivetítőkkel, interaktív táblagépkészlettel, hangfalakkal, hangosító berendezésekkel felszerelt szaktanterem átadása. Nem túlzás azt állítani, hogy az iskola vezetőségének, a tantestületnek, a diákoknak és a szülői közösségünknek régi álma válik valóra, amikor a püspök atya megszenteli és használatba vesszük az új, belső iskolai tereket: a fizika, a kémia-biológia, valamint az idegen nyelv szaktantermet.”

Ádámkó István is megköszönte Magyarország kormányának a nyolcvanhatmillió forint értékű támogatást, amelyet a három szaktanterem tervezési, engedélyeztetési, építkezési munkálatainak ellenértékeként folyósított; Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatalának pedig, hogy ötvennyolcezer lejjel támogatta a szaktantermek eszközbeszerzését.

Ezt követően Kereskényi Gábor polgármester elmondta, hogy véleménye szerint a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye a jó gazda gondosságával áll az ingatlanokhoz, amelyek a város területén találhatók.

Călin Durla megyei főtanfelügyelő az ünnepségen kiemelte, hogy a szatmári tanügy abban az áldásos helyzetben van, hogy nagyon jónak mondható együttműködése az önkormányzattal és az egyházzal. Meglátásában mindegyik fél felfedezte, hogy a tanügybe való befektetés a jövőbe való befektetést jelenti. A létrejött szaktantermekkel kapcsolatban elmondta, hogy azok európai standardoknak megfelelő szintű felszereltséggel rendelkeznek.

Az iskola diákjainak előadása után Soltész Miklós, Magyarország kormányának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára szólt az ünneplőkhöz, arra kérve a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum diákjait, hogy az iskola mottójának megfelelően Márián keresztül erősödjenek és jussanak el Jézushoz.

Az ünnepség végén Schönberger Jenő püspök megáldotta a szaktantermeket — amelyekben egyébként már megkezdődött az oktatás —, majd a vendégek is megtekintették a megvalósítást, fejlesztést.