Szatmárnémeti

Gyakran dühbe gurulunk a volánnál

2020.07.18 - 09:36

Bizonyára nincs olyan szatmári, aki ne tapasztalta volna a saját bőrén, vagy ne lett volna szem- és fültanúja hangos és ingerült dudálásnak a forgalomban, esetleg kiabálásnak, káromkodásnak vagy talán még obszcén gesztusoknak is.

Nem csak a Szatmár megyeiek vannak így ezzel, a Biztosításokat Népszerűsítő Egyesület (APPA) felmérése szerint ez országos jelenség. Az egyesület alig néhány nappal ezelőtt, június 24. és július 12. között végezte online felmérését, melyben 8885 18 és 55 év közötti romániai sofőr vett részt, akiknek a 74 százaléka naponta, 20 százalékuk hetente néhányszor vezet.

Mint kiderült, tízből egy sofőr minden egyes alkalommal idegeskedik valamin, amikor a volán mögé kell ülnie, ahhoz pedig, hogy „levezessék” dühüket, sokan használnak obszcén szavakat, gesztusokat.

Nincs ez egyébként rendjén, a válaszadók 80 százaléka szerint ugyanis aki ilyen szinten dühbe gurul a volán mögött, az hajlamosabb veszélyes manőverekre a forgalomban, közúton. A sofőrök több mint fele (54 százaléka) csak a forgalom függvényében, néha-néha gurul dühbe, 11 százalékuk szinte mindig ideges lesz, ha kormányhoz ül, 30 százalékuk nagyon ritkán gerjed haragra, 5 százalék pedig soha.

Az ingerültséget többségük, 37 százalékuk obszcén gesztusokkal és szavakkal vezeti le, 17 százalék a duda agresszív, gyakori használatát is beveti a gesztusok mellé, 4 százalék pedig bevallotta, hogy ilyenkor más sofőrök követésére, hirtelen fékre, hajszálon múló előzésre vetemednek. A járművezetők 33 százaléka ellenben azt válaszolta, hogy semmilyen módon nem fejezi ki a dühét — nem megy bele veszélyes manőverekbe, nem dudál hevesen, és nem is mutogat vagy szitkozódik.

A járművezetők negyede ugyanakkor attól jön dühbe és vetemedik hasonlókra, ha agresszív viselkedést tapasztal a közúton más sofőr részéről, 31 százalék csak néha reagál hasonló módon, 32 százalék pedig soha.

Akadnak olyanok, akiket a tőlük lassabban haladó járművezetők szoktak felidegesíteni, 11 százalékuk gyakran lámpavillantással adja ezért a másik tudtára, hogy ideje lenne a gázpedálra taposni, 43 százalékuk viszont azt állította, soha nem villogott még le a forgalomban mást azért, mert lassan haladt volna.

A felmérés arra is fényt derített, hogy akadnak olyan sofőrök, akik a fizikai erőszaktól sem riadnak vissza. Nem kevesebb mint 13 százalék állította azt, hogy legalább egyszer verekedett már másik sofőrrel, 18 százalékuk veszekedni szállt ki az autóból, 12 százalék esetében pedig legalább egy alkalommal megtörtént már, hogy eltért az eredeti úti céljától, hogy kövesse azt a sofőrt, aki felidegesítette. A válaszadók közel fele érezte már magát veszélyben közutakon, 31 százalékuk 1–2 alkalommal, 12 százalékuk pedig több alkalommal is az elmúlt egy évben.

16 százalékuk ugyanakkor azt állította, soha nem villogták még le a forgalomban, 36 százalékukkal azonban többször is megtörtént az utóbbi egy évben, 12 százalékukkal pedig gyakran — 3 százalékukat minden alkalommal, amikor volán mögé ülnek, 9 százalékukat heti rendszerességgel levillogják.

A járművezetők háromnegyedének (76 százalék) soha nem gyűlt még meg a baja olyan sofőrrel, amelyik kiszállt az autóból, és fizikailag vagy verbálisan is rendezni akarta a vélt sérelmet, ellenben ötből egy autóvezetővel ez már legalább egy alkalommal megtörtént.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Felbontja az aszfaltot a Distrigaz

Három éve fektetett, szuper burkolatot készülnek feltörni a gázosok.
Belföld

Kevesebbet vásároltunk júliusban

...és nem azért, mert mindenki külföldön nyaralt!
Szatmárnémeti

Egyértelműbb felfestések a Dózsán

Most már jól látszik, hogy kell közlekedni a kis utca Iuliu Maniu park melletti szakaszán.