Még mindig gyakoriak a kórházi fertőzések, amelyek olykor halállal is végződhetnek. A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházból is havonta jelentenek nozokomiális fertőzéseket.
A közegészségügyi igazgatóság ellenőrei az egészségügyi szaktárca felkérésére abban a tizenegy fővárosi kórházban vizsgálódtak, amelyekben a Colectiv klubban történt tűzvész sérültjeit is ápolták. A minisztérium honlapjára hétfőn felkerült jelentés szerint mindössze hat egészségügyi intézmény felszereltsége tette lehetővé a súlyos égési sebektől szenvedő betegek elkülönítését, illetve hétben jutott külön személyzet a kezelésükre. Ezek a hiányosságok az úgynevezett nozokomiális fertőzések kialakulását segítik elő.
Nozokomiális fertőzéseknek nevezzük azokat a fertőzéseket, amelyek kórházi tartózkodás alatt, illetve a kórházból való távozás után jelennek meg olyan betegnél, aki nem a szóban forgó fertőzés miatt került kórházba.
Az azonban tévhit, hogy a higiéniás körülmények nagyban befolyásolják a nozokomiális fertőzéseket: az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének, a WHO-nak egy korábbi jelentéséből kiderült, hogy fejlett és fejlődő országok egészségügyi intézményeiben egyaránt megjelenhetnek ezek a fertőzések.
„Ha valakit most vennének fel bármelyik országban egy kórházba, egy a tízhez az esélye annak, hogy valamilyen hiba áldozatává válik ellátása során. Az egészségügyi műhiba következtében bekövetkező halálozás esélye pedig egy a háromszázhoz” — számolt be Liam Donaldson, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) betegbiztonsági megbízottja. Minél hosszabb időt tölt egy beteg az intenzív osztályon, annál nagyobb a kockázat, mert a katéter, a lélegeztető gép és a többi orvosi eszköz használatának gyakorisága összefüggésben áll a fertőzések kialakulásának gyakoriságával.
Fertőzések Szatmáron
A kórházi fertőzések a Szatmár megyei pácienseket sem kerülik el, évente legalább 30–50 esetről tudnak a szakemberek. A kórházi fertőzéseket nem lehet százszázalékosan kiszűrni, hiszen teljesen steril körülményeket nem lehet biztosítani a betegeknek, ez csupán a műtőben oldható meg — nyilatkozta dr. Paula Mare, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója, aki szerint nem rosszabb a helyzet a szatmári kórházban, mint más, hasonló egészségügyi intézményekben.
A kórházi fertőzések kialakulásának legfőbb oka, hogy a páciensek jóval fogékonyabbak a betegségekre: a kórházba kerülők gyakran idősebb vagy éppen koraszülött, gyengébb, alultáplált személyek, sokszor mozgásukban is korlátozottak. Már az a betegség, ami miatt kórházba kerülnek, legyengítheti az immunrendszerüket. A kórházba kerülő személyeken gyakran lehet seb, felfekvés, ödéma vagy más bőrsérülés is, e mellé társulhatnak a beavatkozások miatti kockázati tényezők (például a katéter, a légzést segítő tubus), a gyógyszerek, a korábbról meglévő betegségek is.
A megelőzésben kiemelten fontos az eszközök és a kezek fertőtlenítése, a környezet rendszeres, fertőtlenítő takarítása, a sterilitás szabályainak betartása, valamint a fertőző hulladékok szabályszerű kezelése és megsemmisítése.
Bumbuluţ Krisztina