Külföld

Grenoble vette át az Európa zöld fővárosa címet

2022.01.18 - 15:00

 A közlemény szerint Grenoble Európa egyik legegészségesebb helyévé vált az elmúlt években. A város elsősorban a zöldítésére irányuló beruházásoknak köszönhetően nyerte el az uniós díjat. Önkormányzata többek között arra ösztönözte a lakosokat, hogy maguk is telepítsenek városi kerteket a használaton kívüli városrészekben.
    A város nagy hangsúlyt helyez az éghajlatváltozás mérséklésére, a fenntartható városi mobilitásra, a zajszennyezés csökkentésére, népszerűsíti a kerékpározást és sebességkorlátozásokat vezet be. Grenoble volt az első francia város, mely klímatervet fogadott el 2005-ben. Tizenegy év alatt 25 százalékkal csökkentette az üvegházhatású gázok kibocsátását, és azon dolgozik, hogy 2030-ra 50 százalékos csökkentést érjen el - írták.
    A Európa zöld fővárosa címet és a vele járó 600 ezer eurós díjat az Európai Bizottság hozta létre és első alkalommal 2010-ben ítéltek oda.
    A címet minden évben az a város kapja, amely úttörő a környezetvédelmet támogató életmód kialakításában, különleges erőfeszítéseket tesz a környezet és az életminőség javítására, a fenntartható fejlődés megteremtésére. Összesen 12 szempontot vesznek figyelembe, köztük a közlekedést, a zöld területek fenntartható felhasználását, a levegő minőségét, a zajszennyezést, a hulladékkezelés és a vízgazdálkodás helyzetét, az energiafelhasználás hatékonyságát.
    A díjra azok a települések pályázhatnak, amelyeknek lakosságszáma meghaladja a százezret. Amennyiben nincsen ilyen város egy országban, úgy a legnépesebb település pályázhat.
    A címet először Stockholm kapta meg 2010-ben. Ezután Hamburg, a baszkföldi Vitoria-Gasteiz, Nantes, Koppenhága, Bristol, Ljubljana, Essen, Nijmegen, Oslo, Lisszabon, majd Lahti következett.

 

MTI

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Enyhe tél, sok hóval – erre számítanak a meteorológusok

Egy öt-hat évente jelentkező globális időjárási jelenség újra felerősödéséből arra következtet a nemzetközi meteorológia, hogy enyhe, csapadékos tél lesz az idei, szárazabb hidegekkel a tavasz előtt.
Külföld

Az időjárási katasztrófák több mint 140 ezer ember halálát okozták Európában az elmúlt 40 évben

Az elmúlt 40 évben becslések szerint 142 ezer ember életét követelték és közel 510 milliárd eurós károkat okoztak Európában a klímaváltozás következtében a jövőben várhatóan megsokszorozódó szélsőséges időjárási jelenségek, mint például a hőséghullámok és áradások - derül ki egy csütörtökön közzétett jelentésből, amelyet az AFP idéz.
Külföld

Védőfalak épülnek Európa körül a menekültek áradata ellen

Miután Lengyelország 353 millió euróba kerülő fal építésébe fogott az lengyel-belarusz határon, az AFP az EDNH platformon megjelent összeállításában leltárt készített azokról az európai határokról, ahol kerítéseket emeltek, főleg a 2015-ös migránsválság után.