Magyar kormánypénzből és a hívek támogatásából tatarozzák a nagypeleskei görögkatolikus templomot — tájékoztatott Pallai Béla parókus.
Sikertelen európai uniós pályázás után magyar kormányfinanszírozással kezdődhetett el a nagypeleskei magyar görögkatolikus templom felújítása; még nincs készen, de november eleje óta újra az épületben tarthatják a miséket a hívek. Pallai Béla nagypeleskei parókus lapunknak elmondta, hogy a magyar kormány és a Bethlen Gábor Alap nyolcvankilencmillió forinttal járult hozzá a nagypeleskei görögkatolikus istenháza teljes felújításához, amihez még hozzáadódnak a hívek adományai, az így megszerzett összeg pedig majdnem elégséges lesz a munka befejezésére.
De szükség van még további anyagi támogatásra, mivel az építkezési ágazatban év elején megemelt minimálbér miatt a finanszírozás összege már nem fedezné az összes kiadást. Ennek ellensúlyozására az egyházközség folyamatosan kínálja azokat a nagypeleskei görögkatolikus parókián elérhető téglajegyeket, amelyek megvásárlásával bárki hozzájárulhat a felújítás többletköltségeinek fedezéséhez. A nagypeleskei Istenszülő-ikon lenyomatával ellátott tégla száz százalékban kézműves termék, egy miniatűr méretű, kerámia alapanyagú, égetett tégla vörös színben. Ez egy homokszórással tisztított agyagfelületre készült, a színoldalon tartós gipszformába öntött, változó színű emléktárgy egyéni lenyomatú, kézzel gravírozott emblémával.
Különleges értékek
Fontos megjegyezni, mutatott rá Pallai, hogy több szempontból is műemlék rangú építményről van szó, hiszen ebben tekinthető meg az 1700-as években festett, A peleskei ikon néven elhíresült szentkép, amelyiken az istenszülő látható a gyermek Jézussal, és amelyiknek gyógyító erőt tulajdonítanak, és a régi, háromszáz éves képfalnak az egyik képe lehetett. A parókus szerint elsősorban ennek a liturgikus képnek tudható be, hogy sor kerülhetett a felújításra. Műemléki mivoltát múltjának is köszönheti a Szent Mihály és Gábor arkangyalok által védett templom, hiszen egy 1700-as években épült fatemplom helyén áll, a környék leglátogatottabb Mária-ünnepi zarándokhelye, és egy több mint százéves ikonosztázionnal büszkélkedhet.
A templom saját elemei, különleges értékei külön-külön is felújításra kerülnek, a híres szentképet 2010 után egy éven át már restaurálták, az teljes régi pompájában várja a zarándokokat, a százévesnél régebbi, több mint ötven festményből álló ikonosztázion pedig még ebben az évben fel lesz szentelve.
Minden felújítva
A templomszentély december közepéig kész lesz, foglalta össze a munkával kapcsolatos határidőket Pallai, a teljes befejezés dátuma 2020. május vége, de úgy véli, ennél hamarabb is befejezhetik, ha a mostani, feszített tempóban tud dolgozni a kivitelező. Jól áll a tetőcsere, de fel lesz újítva a teljes belső tere is a templomnak, masszív padlózatot kap padlófűtéssel, kicserélik a padokat, a karzatot és a nyílászárókat, ki lesz alakítva a sekrestye, ki lesz cserélve a villanyvezeték-hálózat, új lesz a csillár, a falikarok, illetve külső világítást is kap a templom. A világi építkezés mellett lelki építkezés is zajlik a görögkatolikus közösségben, türelmesnek kell lenni, miközben nagy a hívek várakozása aziránt, hogy a felújított templomba mehessenek misére. November elejéig a parókia udvarán felállított sátorban miséztek a munkavégzés miatt, de az utóbbi három hétben már a régi templomépületben zajlanak a szentmisék.
Princz Csaba