Avasfelsőfaluban, Szaniszló, Csomaköz és Királydaróc községekben lehetnek gondok az ivóvíz-szolgáltatással, amennyiben az időjárás a továbbiakban is meleg és csapadékmentes lesz, a lakosság pedig nemcsak a háztartásban használja a vizet, hanem öntözésre is.
Avasfelsőfalu ivóvíz nélkül maradhat, amennyiben nem sikerül jelentősen csökkenteni Avasújfaluban (Certeze) a vízfogyasztást, hangzott el pénteken azon a gyűlésen, melyet Eugeniu Avram kormánybiztos hívott össze. A munkamegbeszélés fő témája a hosszú ideje tartó szárazság és annak következménye volt. Avram elmondta, az elmúlt napokban érdekes felszólítást intézett az Apaserv Rt. az Avas vidékén élőkhöz: azt kérték, hogy a lakosság csak a háztartásban használja a vezetékes ivóvizet, ellenkező esetben víz nélkül maradhat Avasfelsőfalu. „A gondot az jelenti, hogy Avasújfalu községben sok fogyasztó vízóra nélkül van a hálózatra csatlakozva, és ők mindenre — a kert locsolására — a vezetékes vizet használják, emiatt Avasfelsőfaluba nem jut elegendő ivóvíz. Rövid távú célunk, hogy a lehető legrövidebb időn belül felszereljék a hálózatra csatlakozott fogyasztóknál a vízórát, hogy minden lakás fogyasztása mérhetővé váljon. Ha ez megvalósul, akkor lesz elegendő mennyiségű és minőségű ivóvíz a hálózatban. Óriási fogyasztásnál a vízállomás (statia de captare) nem képes megfelelően kezelni a vizet. Amennyiben folytatódik a meleg, csapadékmentes időjárás gondok lehetnek Avasfelsőfaluban” — fogalmazott Leitner János, az Apaserv Rt. vezérigazgató-helyettese. „A lakosságnak meg kell értenie, amennyiben kertet locsolnak, medencét töltenek fel ivóvízzel, másoknak nem jut ivóvíz. Most még nincs nagyon nagy gond, de ha folytatódik a meleg, ki tudja mi lesz. Az Avasújvárosi lakosokat arra kérjük, ne mossák autóikat olyan gyakran, és az utakat se mossák vezetékes ivóvízzel” — fogalmazott Eugeniu Avram.
Csökkent vízhozam
Vasile Andrieş, a Vízgazdálkodási Hivatal igazgatója elmondta, hogy a megye fontosabb folyóinak — Szamos, Túr, Kraszna — vízhozama jelentősen lecsökkent, de még messze vagyunk a történelmi mélyponttól. Az igazgató rávilágított arra is, hogy a kisebb folyók/patakok kiszáradtak, vagy szinte megállt a vízfolyás azokban. „A megye legtöbb települését földalatti vízforrásból látják el, azonban az Avasban felszíni vízforrást használnak, ezért fordulhat elő, hogy kevesebb a vízhozam. A földalatti vízforrások egyelőre nem mutattak vízhozamcsökkenést, azonban a szárazság hatására néhány hónapon belül leapad a vízhozam” — összegzett Andrieş.
Adrian Bucureştean, az Országos Talajjavító Ügynökség (ANIF) Szatmár megyei kirendeltségének igazgatója és Nagykárolyi helyi tanácsos arra szeretett volna választ kapni, hogy Nagykárolyban miért fordul elő szombatról szombatra, hogy koszos, lerakódásokkal tele víz folyik a csapokból. „A mi rendszerünkben nem szerepel, hogy a nagykárolyi lakosoktól bármilyen reklamáció is érkezett volna a víz minőségét illetően. Arra kérem a lakosságot, amennyiben gondjuk van a víznyomással vagy a -minőséggel, akkor hívják a 0261-769110-es telefonszámot, vagy a http://www.apaservsm.ro/index.php?p=jelentes&act=add internetes oldalon is jelezhetik gondjukat. Egyébként Nagykároly esetében is korszerűsítési munkálatok zajlanak, melyek legkésőbb 2015-re el kell készüljenek” — fogalmazott Leitner. „A lakosság azért nem tesz bejelentést minden egyes esetben, mert arra kértük őket, legyenek türelmesek és várják meg, amíg a vízhálózat-korszerűsítése befejeződik” — mondta Bucureştean, aki ugyanakkor kiegészítette mondanivalóját azzal, hogy ne csodálkozzanak azon, ha ezentúl szombatonként égni fog a telefonvonal. Az Apaserv Rt. képviselője ugyanakkor elmondta, amennyiben tovább folytatódik a szárazság, akkor gondok lehetnek a víznyomással Szaniszló, Csomaköz és Királydaróc községekben is. A Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság (DSP) vezetője, dr. Dorina Dragoş-Guran elmondta, a megyében állandó jelleggel ellenőrzik az ivóvíz minőségét, és eddig senki nem betegedett meg attól. Az tény, hogy Avasfelsőfaluban és Nagykárolyban időszakonként a víz vegyi szempontból nem felel meg a fogyasztásra, de bakteriológiailag igen. Eugeniu Avram a találkozó végén arra kérte a jelenlévőket, szervezzenek folyamatos ellenőrzéseket, hogy be tudják azonosítani, akik illegálisan használják az ivóvizet és amennyiben szükséges, bírságolják is meg őket.