Lezajlottak az igazgatói és aligazgatói tisztségekre kiírt versenyvizsgák szerdán. Az esemény nem kis vihart kavart, sokan felháborodtak már a tervezett vizsga tényének nyilvánosságra hozatalát követően, s a versenyvizsga szervezését övező bakik és buktatók sem kedveztek a megmérettetés presztízsének helyreállításának.
Nagykárolyban az alábbi intézmények vezetői jelentkeztek a versenyvizsga első, írásbeli szakaszára: 1-es Számú Napköziotthon: Héb Ildikó igazgatónő, 2-es Számú Napköziotthon: Doboş Carmen igazgatónő; 3-as Számú Napköziotthon: Buzura Berar Nela igazgatónő; 1-es Számú Általános Iskola: Sălăjan Lenuţa igazgatónő, Sfîra Elena igazgatónő; 2-es Számú Általános Iskola: Mocanu Alina-Loredana igazgatónő, Tóth Enikő aligazgatónő; 3-as Számú Általános Iskola: Cioltean Ioan Sorin igazgató, Sfîra Elena igazgatónő; elméleti líceum: Zsidó Sándor igazgató, Pop Rodica aligazgatónő;
Simion Bărnuţiu Szakképző Líceum: Gindele Imre igazgató, Terheş Mircea Gheorghe aligazgató;
Kalazanci Szent József Gimnázium: Kocsis Aliz igazgatónő; Iuliu Maniu Iskolaközpont: Micovschi Adrian igazgató, Oprea Dorina Floriţa aligazgatónő; diákklub: Cioltean Ioan Sorin igazgató.
A nagykárolyi általános iskolák vezetőinek nem sikerült megőrizniük tisztségüket a versenyvizsga írásbeli részén elért eredményükkel. Így az 1-es iskola vezetői tisztségéért vizsgázó Lenuţa Sălăjan és Sfîra Elena, a 2-es általános igazgatói posztjáért induló Alina Mocanu, illetve a 3-as iskola igazgatói székének megőrzéséért versenybe induló Cioltean Ioan Sorin sem érte el a szükséges pontszámot ahhoz, hogy megmaradjon székében. Cioltean Ioan Sorin a diákklub igazgatói székéért is versenyvizsgázott, azonban az a próbálkozása is sikertelennek bizonyult.
A többi intézményvezetőnek — igazgatónak, aligazgatónak — sikerült jól teljesítenie, így ők továbbjutottak az elbeszélgetős, illetve az önéletrajz kiértékelésére vonatkozó szakaszra.
Gindele Imrét, a Nagykárolyi Simion Bărnuţiu Szakképző Líceum vezetőjét a szerdai vizsga menetéről kérdeztük.
„Ez a versenyvizsga egy szeptemberben hozott törvény értelmében került lebonyolításra. A három részből álló vizsgáztatás során a pályázó 150 pontot érhet el, értelemszerűen 50 a felső határa az egy-egy szakaszon elérhető pontszámnak. Az írásbeli vizsgán egy komplex kérdőívet kellett kitöltenünk, melynek egy része a kompetencia felmérésére irányult, míg a másik része az oktatói-menedzseri képességét mérte fel a vizsgázónak. A dolgozatok javítása a vizsgát követően történt, s mivel sajnálatos módon mi, nagykárolyiak maradtunk a végére, csak este 8 körül tudtuk meg az eredményünket” — mondta.
Gindelét arról is kérdeztük, hogy mi történik azon intézményekkel, ahol az igazgatónak nem sikerült a vizsgája. A nagykárolyi szakképző líceum vezetője azt mondta, hogy a törvény szerint az olyan, hivatalban lévő igazgatót, aki nem jelentkezett a vizsgára, automatikusan megfosztják tisztségétől, viszont akkor sem őrizheti meg iskolaigazgatói székét, ha nem vette sikerrel a vizsgát. Az igazgatói versenyvizsga következő részére, az október 17. és november 17. közötti időszakban kerül sor. Az elért eredmények óvási időszakának lejártát követően, várhatóan december 16-án erősíthetik meg tisztségükben a tanintézmények vezetőit.