A hirtelen jött szeptemberi hideg hatására október elején szinte minden vidéki iskolában beindították a fűtést. A legtöbb iskolában már kályhák helyett kazánnal fűtik a tantermeket.
Korán jött az idei fűtésszezon nemcsak a háztartásokban, hanem a tanintézményekben is. A hirtelen jött hideg hatására szinte mindenhol elkezdték fűteni a helyiségeket, még ha azóta enyhült is a hideg. Dobos Csaba, a mikolai Gellért Sándor Általános Iskola igazgatója elmondta, az egész évi fűtési költség megközelítőleg 25 000 lej, melyet az iskola saját maga finanszíroz, gond esetén azonban az önkormányzat is besegít. A településen az óvodai termeket kályhákkal fűtik, az iskolaépületben pedig központilag, fával fűthető kazánnal biztosítják a meleget a diákok számára. Az igazgató elmondása szerint a községben 7 óvodai csoport működik, összesen 146 gyermekkel, azaz 3 magyar, 3 román és 1 ukrán csoportba járnak a gyerekek. Az előkészítő osztálytól a VIII. osztályig minden évfolyamon van magyar és román osztály is, összesen közel 370 diákkal. Mivel a tanintézmény már négy éve saját autóbusszal rendelkezik, ezért ez nagy könnyebbséget jelent a közel száz, Újmikolából, Újberekből, Újegriből és Erdőaljáról ingázó diák számára, azonban a 20+1 személyes busz kicsinek bizonyul, így a buszsofőr kénytelen többször is fordulni. Dobos Csaba elmondta, várják az új iskolabuszt, melyre a kérelmet a tanfelügyelőségen már leadták. A diákok, illetve a tanárok ingázási költségének 50%-át az iskola fedezi saját költségvetéséből. Lukács Dénes kökényesdi iskolaigazgató szintén arról számolt be lapunknak, hogy a község tanintézményeiben már október elején beindították a fűtést, mivel a gyerekek igénylik a fűtött helyiségeket. Mindegyik oktatási intézményben központi fűtéssel biztosítják a meleget a diákok számára, a kökényesdi iskolában 2008 óta, a csedregiben 2007 óta, az óvodákban pedig 2006 óta van központi fűtés. Egy erős szezon, mely október elejétől március végéig is eltart, megközelítőleg 30-35 000 lejbe kerül, melyet teljes egészében az iskola gazdálkodik ki az államtól kapott fejkvóták alapján. Összesen 374 óvodás és iskolás diák van a községben.
Új kazán
Dobrán hamarosan felavatásra kerül a település új, világbanki támogatással megépített iskolája, mely az alsó tagozatos diákoknak ad majd helyet. Suhó Zoltán iskolaigazgató arról tájékoztatta lapunkat, hogy eddig két régi, a szopori önkormányzattól kapott kazánnal biztosították az iskolába járó gyerekeknek a fűtést, most azonban, szintén az önkormányzat támogatásával, sikerült egy teljesen új kazánt beszerezniük a régiek helyett. Az új, fatüzeléses kazán a beszereléssel együtt kb. 5000 euróba került, amelyik nagyobb kapacitása révén az egész intézményt — a régi és az új iskolát egyaránt — fűteni tudja ezentúl. „A régi kazánok közül az egyiket megtartjuk tartaléknak, a másikat azonban visszaszolgáltatjuk az önkormányzatnak. A fűtéshez szükséges tűzifát, mely kb. 15 000 lejbe kerül, az iskola saját költségén szerzi be. Tegnap megvolt a próbafűtés, ha minden a reményeink szerint alakul, mától már az új kazánnal fűtjük az épületeket” — tájékoztatott az igazgató, aki hozzátette, az óvodában két cserépkályha biztosítja a meleget a kicsiknek. A dobrai iskolákba és óvodába összesen 121 gyermek jár.