Nagykároly

Gnandt-tárlat — a műalkotás kapcsolat a transzcendenssel

Grafikák és festmények láthatók a kastély földszinti kiállítótermében (Fotó: A szerző felvétele)
2022.05.09 - 15:00
Az idén 70 Stefan Gnandt festőművész munkáiból nyílt tárlat a nagykárolyi Károlyi-kastélyban. A megnyitón fellépett a városból származó Szabó Tibor Jászai Mari-díjas színművész is. A kiállító művész érdemeiről Muhi Sándor művészetkritikus értekezett.

Szombat délután Stefan Gnandt mezőfényi születésű festő- és grafikusművész munkáit csodálhatta meg a nagyérdemű közönség. A nagy számban megjelent érdeklődőt a Károlyi-kastély lovagtermében megrendezett tárlatmegnyitón Adrian Ştefănuţi, a Gróf Károlyi Kulturális Idegenforgalom-népszerűsítő Központ referense köszöntötte. A műsor első felében a városháza Kulturális és Sportigazgatósága nevében Bogdan Georgescu igazgató méltatta a művész eddigi munkásságát, és emlékplakettel köszönte meg neki a Nagykároly kulturális életéért évtizedeken át tett erőfeszítéseit. „Éppen tíz éve vette át a város a felújított kastélyt. Akkor volt rá pár hónapunk, hogy rendeltetést találjunk az épület termeinek. Azt gondolom, jó döntés volt a két kiállítóhelyiség kialakítása. Egy évtizede az első tárlat éppen Stefan Gnandt munkáinak biztosított teret” — mesélte az intézményvezető.

Az ünnepségen jelen volt Andicsku Andrásné, a magyarországi Pócspetri alpolgármestere is, aki szerint a település büszke arra, hogy a művész ezt a községet választotta otthonául. „Aktív részese a település életének, 2016-ban szervezett nálunk először alkotótábort, és tette fel Pócspetrit a művészeti térképre” — fogalmazott a politikus.
A társművészeteket Szabó Tibor Jászai-díjas színművész, a szombathelyi Weöres Sándor Színház alapító tagja és igazgatója szavalatával és énekével képviselte. A színészt Völgyi Attila gitárművész kísérte.

Muhi Sándor művészettörténész méltatásában kiemelte, hogy Gnandt bárhol jár is, bevonzza a művészetet az illető településre. Több helyen szervez alkotótábort, népszerűsíti a képzőművészetet, folyamatosan ápolja a régióhoz kötődő szakmai és emberi kapcsolatait. „A képzőművészet az a közeg, amely által az alkotó és a szemlélő egyaránt kapcsolatot teremthet a divinitással. Ezt Stefan Gnandt alkotásai előtt állva is megtapasztalhatjuk. A ma kiállító művész hosszabb nyugat-európai tartózkodása után tért haza és maradt tipikusan kelet-európai alkotó, ami nagy erény” — részletezte Muhi. V. B.