Gheorghiţă azt mondta, a jelenlegi tapasztalatok szerint a betegségen már átesett embereknél öt-tízszer nagyobb az újrafertőződés kockázata az omikron-variánssal, mint a deltával, tehát az omikron-variáns 'meglehetősen elkerüli az immunválaszt'.
Azok az emberek, akik átestek a betegségen, és be is vannak oltva, nagyon magas védettségi szinttel rendelkeznek, így a katonaorvos azt javasolja, hogy azok is vegyék fel az oltást, akik már átestek a Covid-19-en.
Az omikron vírusváltozatnak a fertőzőképessége legalább háromszor-négyszer nagyobb, mint a delta-változaté, ami sokkal nagyobb esetszámot von maga után. 'Ha néhány nap alatt négyszeresére emelkedett az esetek száma, az nagy valószínűséggel az omikron-variáns közösségi terjedésének fokozódását jelzi Romániában is' - mondta Gheorghiţă.
Az oltáskampány parancsnoka szerint minden adat arra utal, hogy az omikron-esetek száma körülbelül két-három nap alatt megduplázódik, mivel a lappangási idő rövidebb. Ugyanakkor az emlékeztető (booster) oltással is rendelkező személyeknek feleakkora az omikron-fertőzésre való fogékonyságuk, mint azoknak, akik csak egy adagot kaptak meg az oltásból - nyomatékosította Valeriu Gheorghiţă.
AGERPRES