Csütörtökön, az utóbbi évek hagyományaihoz híven, 96. születésnapja alkalmából a mikolai Gellért Sándor Általános Iskolában megemlékeztek az iskola egykori magyartanáráról, egyben névadójáról.
Dobos Csaba, a mikolai Gellért Sándor Általános Iskola igazgatója már évekkel ezelőtt eldöntötte, hogy az iskola pedagógusai és tanulói segítségével ápolni fogja az iskolában a Gellért Sándor-kultuszt, hiszen a neves költő és író hosszú ideig élt Mikolában, és tanított a helyi iskolában. Gellért Sándor egyénisége, magatartása és helytállása ma is példaértékű nemcsak a mikolaiak, hanem a kisebbségben élő magyarság számára is. Róla nevezték el az iskolát, és emléktáblát helyeztek el az intézmény falára, hogy ilyen formában is őrizzék a költő és az iskola egykori magyartanárának az emlékét, de néhány éve az iskola tanulói, Bohonyi Imola jelenlegi magyartanárnő irányításával, minden évben a születésnapja környékén irodalmi műsort adnak elő, majd megkoszorúzzák az iskola falán lévő emléktáblát.
Gyerekek műsora
Az idei műsorral az iskola Rosszcsontok nevű színjátszó csoportja készült, akik rendszeresen részt vesznek színjátszó fesztiválokon és irodalmi rendezvényeken. Tegnapi műsorukban a Gellért Sándor-versek mellett Reményik Sándor és Szilágyi Domokos verseit is elmondták. A jelenlegi iskolások közül sokan vannak olyanok, akiknek szüleit és nagyszüleit tanította Gellért Sándor, éppen ezért nem ismeretlen számukra a neve, sok történetet hallottak és hallanak róla ma is. Az előadás után Gellért Ákos, Gellért Sándor Szatmárnémetiben élő fia mesélt apja életéről, pályájáról, írásairól. Gellért Sándor mikolai bezártságában is tudott vidám lenni és vidámságot teremteni mások számára is. A mai mikolaiak is tudnak derülni a régi történeteken, amelyeket az egykori tanító leírt. Az iskola egyik tantermében megtartott műsor után a résztvevők megkoszorúzták a Gellért–emléktáblát.
Elek György