Belföld

Gazdaságmentő intézkedések

2020.05.06 - 11:27

A lehető legtöbb irányból a közkassza felé irányítaná a pénzeket az Orban-kormány, ahonnan aztán a cégek felé továbbítaná állami támogatás, adó- és illetékkedvezmények vagy hitelgarancia formájában, véget vetne ugyanakkor a minimálbér-emelésnek. Röviden így foglalhatók össze az Orban-kormány gazdaságmentő intézkedései, amelyekről hétfő este beszélt Ludovic Orban miniszterelnök a belügyminisztérium Facebook-csatornáján, élőben.

Lesznek még idén államkötvény-kibocsátások — akár több is —, s az államkötvényekhez ez alkalommal külföldiek is hozzáférhetnek, akik a román állampolgárok mellett államilag garantált és a bankinál kedvezőbb kamat ígérete mellett kölcsönözhetnek ilyenformán az államnak.

A miniszterelnök arról tájékoztatott, hogy négymilliárd eurós hitelt készülnek felvenni az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banktól, és számítanak EU-s támogatásra is a gazdaságmentésben, továbbá tervbe van véve egy kölcsön az Európai Beruházási Banktól is.

Véget kell vetni az időszakos minimálbér-emelésekkel ösztönzött, a fogyasztáson alapuló gazdasági tendenciáknak, és hozzáadott értéken, termelésen és exporton alapulóvá kell tenni a gazdaságot, mutatott rá, ezért ki akarnak dolgozni egy olyan állami támogatási programot, amelyik a nagyvállalatokat segíti.

Van egy IMMinvest nevű projekt, ami a kis- és középvállalkozásoknak szól, ehhez hasonlót terveznek kidolgozni a legnagyobbak számára. Arról sajnos nem beszélt, hogy ez csak román tőkéjű cégeknek szólna-e, vagy kaphatnának állami támogatást azok a multinacionális cégek is, amelyek épp a fogyasztás mértéke miatt telepedtek meg az országban, és az itt megtermelt profitot év végén kimenekítették az országból az anyavállalatok számláira.

Orbanék megnyitnák ugyanakkor a határokat és a munkaerőpiacot a vendégmunkában a távol-keleten dolgoztató cégek számára, amelyek a járványhelyzet hatására nyugatabbra költöztetnék a termelést. Állami támogatást szánnak a zöldmezős beruházásoknak. A cégek számára mentesítenék a közüzemi termékeket (villany, gáz) a különböző, az államnál landoló adóktól és illetékektől.

Beavatkozna az állam a banki kölcsönök piacán is. Érdekes módon a magánemberekkel ellentétben a cégek esetében nem gond, hogy napi szükségletekre, árubeszerzésre, forgótőkére költik a hitelek hatvan százalékát, állami garanciával segítenék az ilyenfajta hitelek felvételét.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Orbán – Ciolacu megbeszélés Schengenről

Még idén ősszel napirendre lesz véve Románia teljes körű schengeni csatlakozásának ügye.
Külföld

Orbán Viktor: sosem fogjuk megengedni, hogy a szabadság zászlaját kicsavarják a magyarok kezéből!

Sosem fogjuk megengedni, hogy a szabadság zászlaját kicsavarják a magyarok kezéből - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerdán Kiskőrösön.
Belföld

Orbán Viktor Bukarestben: Romániát mielőbb be kell fogadni a schengeni térségbe

Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság (EB) elnökét, illetve Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét fogadta szombaton Klaus Iohannis az azeri államfő és a grúz kormányfő társaságában a Cotroceni-palotában.