Második alkalommal szervezték meg a nagykárolyi rekettyések a Nagykárolyi Néptánctábort. Az egyhetes rendezvényre mintegy százan érkeztek. A táborozás még jobban összekovácsolta a résztvevőket.
Immár második alkalommal szervezték meg a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tagjai a Nagykárolyi Néptánctábort. Bár a szervezőknek nem volt ilyen jellegű tervük, a táborozók érdeklődése és lelkesedése azt mutatja, hogy a nagykárolyiak tábora az évek során remekül beépül majd a hasonló jellegű, nagy múltú néptánctáborok sorába.
„Az első néptánctábor ötlete egy Majer Rajival folytatott beszélgetés során született. Annak idején ő indította újra a táncházmozgalmat Nagykárolyban, s bár már évek óta nem él a városban, rendszeresen visszajár a rendezvényeinkre, és mindig hozza a csapatát is. Raji akkor azt javasolta, hogy szervezzünk egy közös tánctábort, s az elképzelést a megvalósítás követte. A tavalyi nagy sikerű tábor után idén is megszerveztük az eseményt. Egy napközis táborról van szó, melynek szintén a Szent László Közösségi Ház a helyszíne. Annak ellenére, hogy a táborozók egy része hazatér — kivéve a zenészeinket és a Magyarországról érkezett oktatóinkat, mert ők a lovardában alszanak a tábor ideje alatt —, mégis sikerült kialakítani azt a hamisítatlan tánctáboros hangulatot, melyben mindenki jól érzi magát. Három zenekar segít minket és húzza a talpalávalót a foglalkozásokon: a helyi hagyományőrzőink, a Rigófütty együttes, valamint két nagyváradi együttes, a Csillagocska és a Soroglya. Az oktatóink ismét Majer Raji és Kati, akik szatmári táncokat tanítanak a nagyoknak, a középső csoportnak az Encsről érkezett Veress Zoltán és Zsolcsák Eszter tartják a szilágysági táncokra épülő foglalkozásukat, Benedek Árpád és Dimény Eszter pedig Nagyváradról érkeztek hozzánk, és ők moldvai és felcsíki táncokat tanítanak a legapróbb rekettyéseknek. Délelőtt és délután intenzíven folyik a táncoktatás, majd a közös ebédet követően bútorfestést tanulhatnak a gyerekek” — mondta Székely Sára, a tábor főszervezője.
A táncon kívül természetesen a hagyományőrzés és a közösségépítés is fontos szerepet kap a táborban.
„Fontosnak tartanám elmondani, hogy a hagyományos, eredeti technikájú bútorfestési módszerek elsajátítását tanulhatják a gyerekek. Majer Kati tanítja őket, s a bútorfestésen kívül még egyéb kézműves-foglalkozásokat is tanulhatnak a gyerekek. Ismét itt van velünk Portik Erzsébet, akitől a papírhímzést is elsajátíthatják a táborozók. Nagyon örülünk, hogy sikerül együttműködnünk ilyen helyi szakemberekkel, s fontosnak érzem azt is, hogy a Rigófütty tagjaival is eredményesen dolgozhatunk együtt. A tábor közepén, szerdán Csanáloserdőre kirándultunk, amit szintén nagyon élveztek a gyerekek. Amellett, hogy a táborunk fő támogatója a Communitas Alapítvány, el szeretném mondani, hogy nagyon sok helyi vállalkozó segített abban, hogy ez a rendezvény létrejöjjön. Nem utolsósorban köszönet és hála a szülőknek, akik mindig kérés nélkül, önzetlenül segítenek. A minap például hatalmas mennyiségű strudlit készítettek a sok éhes szájnak. Rendezvényünk a szombaton 15 órától kezdődő gálaműsorral ér véget, melynek helyszíne szintén a Szent László Közösségi Ház lesz. A gálaműsor végén a szülőket is megtáncoltatjuk, de addig is ma élő zenés táncházat tartunk, amire a város minden lakóját nagy szeretettel elvárjuk. Remek összekovácsoló ereje van a táborunknak, ami nemcsak a gyermekeket, hanem a különböző generációkat is összefogja, s ez egy nagyszerű alapot jelent, amire a jövőben is lehet építkezni” — fejtette ki kérésünkre Székely Sára, a Rekettye Egyesület vezetője.
Tőtős Tímea