Gálahangulatban díjazták a legjobbakat

2017.12.20 - 17:22

Szatmár megye legjobb sportolói legalább egy Európa-bajnoki érmet szereztek 2017-ben, de vb-aranyérmekkel is büszkélkedhet a nem olimpiai kategóriagyőztes. Viszont a megye összes sportolójának teljesítményét illetően visszaesés történt.

Az elmúlt két év hagyományát követve idén is díszes környezetben díjazta a megye legjobb sportolóit a Szatmár Megyei Sport- és Ifjúsági Igazgatóság, ugyanis a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmónia adott otthont az ünnepi rendezvények. Az Aurel Popp Művészeti Líceum kórusa, az Excelsior (vezeti: Mészáros Gergely Rudolf) tette hangulatosabbá a gálát, akik zárásként román, magyar és német nyelven is kántáltak.

A szerdai eseményt a DJST új vezetője, Ioan Ardelean vezette. Mint ismeretes, Virgil Dragoș a hónap elején távozott a DJST éléről, ugyanis átvette a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetését. Ideglenesen a DJST főtanácsadója, Ardelean vette át az igazgatói tisztséget, a kinevezése hat hónapra szól. Ardelean egyébként 2013 márciusa és októbere között már betöltötte ezt a funkciót. Ott volt viszont az eseményen Dragoș is, aki a gála zárásaként egy emlékplaketett adott át Simon Sándornak, aki húsz éven keresztül töltött be főtanácsadói tisztséget a DJST-nél, idén nyáron pedig nyugdíjba vonult.

Az eredményeket illetően említést érdemel, hogy felére csökkent az érmek száma. Ezt még Dragoș mondta el korábban: tavaly 316 alkalommal szólítottak dobogóra valamely hivatalos sporteseményen Szatmár megye valamely egyesületének versenyzőjét, 2017-ben viszont ez a szám 177-re csökkent.

Természetesen ez nem von le semmit a megye legjobb sportolóinak az eredményeiből, ugyanis az olimpiai és a nem olimpiai sportága kategóriájában is olyan versenyzők zártak az élen, akik legalább egy Európa-bajnokságon álltak dobogón. A Szatmárnémeti VSK strandröplabda-párosa, Adriana Matei és Vaida Beáta (edző: Adrian Pricop) 22 évesek Eb-jén játszottak döntőt, amit ugyan elveszítettek, de ezüstéremmel térhettek haza. Ugyanakkor a felnőtteknél Balkán-bajnoki ezüstérmet és országos-bajnoki aranyat nyertek. A rangsorban őket követő Mácska Ádám párbajtőrvívónak is van kadett korosztályos Eb-bronzérme (a válogatottal, amelynek edzője a szatmárnémeti Nagy Lehel), továbbá kadett világbajnoki negyedik helyezése a válogatottal, illetve a junior-csapattal vb-6. lett. Egyéniben kadett országos bajnok lett, illetve a Szatmárnémeti SK, illetve a Szatmárnémeti VSK csapataival kadett, junior és felnőtt bajnokságot nyert.

A nem olimpiai sportágaknál Vancsa Daiana (edző: Florin Curileac) háromszoros junior-világbajnok 2017-ben. A Szatmárnémeti VSK karatékája egy versenyszámban szerzett egyéni aranyérmet, továbbá kétszer a román válogatottal állhatott a dobogó legfelső fokára a Karate Világegyesület (UWK) által rendezett vb-n. Ugyanez a mérleg a WUKF szövetség által rendezett Európa-bajnokságon is (egy egyéni és két csapatgyőzelem), illetve a honi bajnokságon ezüstérmet szerzett. A második helyen záró Burya Patrik – aki tavaly megyei első volt – a junior korosztályban egy vb-címet, és két vb-ezüstérmet szerzett, a kadettek Eb-jén két arany- és egy bronzérem a mérlege, a honi bajnokságról pedig egy arany- és egy bronzéremmel tért haza.

Tehát, a versenyek színvonalát illetően nem lehet kifogás. A DJST ugyanis olyan hivatalos versenyeken jegyzett eredményeket pontoz, amelyeket valamely, a sportminisztérium által is elismert honi-, kontinentális- vagy világszövetség rendez.

2017 legeredményesebb klubja egyértelműen a Szatmárnémeti VSK. Az olimpiai és nem olimpia sportágak egyesített, 30 fős rangsorában ugyanis 11 versenyzőt adnak: két strandröplabdázót, három vívót, egy cselgáncsozót és öt karatékát.

A nem olimpiai sportágakban egyébként idén először történt meg, hogy a kategória top 15-ét majdnem teljes egészében karatékák uralják. Korábban tekézők, sakkozó, de még motorkerékpározók is befértek a legjobbak közé, idén azonban 15-ből 14 karatéka szerepel a táblázatban. Egyedül a nagykárolyi Weber Mihálynak sikerült annyi pontot szereznie az idei versenyeken, hogy beférjen a legjobbak rangsorában.