Ősszel vagy tavasszal kell gyepet telepíteni, illetve füvet vetni az udvaron, de a kertészek, köztük Kulitár Mihály, a szatmárnémeti Everde munkatársa is inkább az őszi vetést részesíti előnyben, mintsem a tavaszit, mert ilyenkor a frissen vetett, épp hogy kinőtt fűre nem perzselő meleg és szárazság, hanem sok csapadék, hűvös idő vagy épp — az aszályhoz képest kevésbé ártalmas — fagy jön.
Egyentalaj
A kiszemelt terepet fűmagvetés, vagy gyepszőnyegterítés előtt jól el kell egyengetni, hogy sík, vízszintes legyen a terület, s a telek széle vagy a kerítés felé enyhén lejtős felszín kialakítása ajánlott. A hepehupás, mélyedésekkel teli területet nem lehet egyenletesre nyírni, az eső és az öntözővíz megáll a mélyedésekben, tócsákat képez, és a fű növekedése egyenetlenné válik. A talajt fel kell kapálni, tanácsolja Kulitár, majd elgereblyélve jól porhanyósítani és az így előkészített talajba a magokat elszórni. Ha a szaporítóanyag szét van szórva, egy irányba húzva a szerszámot el kell gereblyélni, a magok lehetőleg kerüljenek fél centire a föld alá, de a felszínen maradtak sem fognak kárba veszni. Aztán a fűmaggal beszórt talajt el kell hengerelni, vagy legalább a lapát lapjával beleütögetni a magokat a földbe, hogy legyen meg a megfelelő kontakt a magok és a talaj között.
Száraz porba
Rossz ötlet két eső között vetni, vagy előre meglocsolt földre szórni a magokat, jobb porba vetni, mint nedves talajba, figyelmeztet a kertész. Az így a helyükre került magok napokig is elállnak, nem halnak ki akkor sem, ha nem épp a legkedvezőbbek számukra a körülmények, sőt, át is telelnek, még akkor is, ha nincsenek mélyre vetve. A vetett fűmaggal együtt kiszórt, úgynevezett starter műtrágya még tovább javítja a vetés sikerét, mert erősíti a gyökérképződést. Tíz nap elteltével már kell legyen látszatja a munkának, szemmel látható kell legyen ennyi idő múlva a zöldülés, tizennégy-tizenhat nap múlva pedig már el is lehet kezdeni a nyírást.
Szőnyeg helyett
A vetett gyep azért jobb, mint a gyepszőnyegből fektetett, mert olcsóbb, erősebb, és nem igényel annyi karbantartást, mint telepített társa. A gyepszőnyeges változat gyökerét elvágják amikor felgöngyölítik a gyepneveldében, az új helyre került növényeknél el kell érni, hogy új gyökereket növesszenek, amihez rengeteg vízre, sok, de kíméletes melegre, sok fényre és tápanyagra van szükségük. Ráadásul ha levegő kerül a gyepszőnyeg és a talaj közé, a teljes felület kiszárad, elhal.
Princz Csaba