Szatmárnémeti

Fűtőanyag háztartási hulladékból

2015.09.13 - 12:05

Szatmár megye úttörője lehetne egy hosszú távú megoldást kínáló lehetőség hasznosításának: egy új technológia bevezetésével a vegyes háztartási, kerti, kommunális hulladékanyagok teljes körű feldolgozása révén 60–70%-kal csökkenthető a hulladék mennyisége.

2014-ben egy, a megújuló energia hasznosításával foglalkozó nyugat-magyarországi cég vezetője szatmári üzlettársával felkereste Erdély több nagyvárosának felelős önkormányzati vezetőit egy új, a háztartási hulladékot feldolgozó eljárást bemutatva. Az eljárás lényege: a jelenleg alkalmazott hulladékválogató gépsorok mellé telepíteni egy technológiai láncot, amelynek a végén préseléssel pelletszerű, ún. energiatömörítvényt kapunk, amelynek elégetése hőenergiát biztosít elektromos áramtermelő hőerőművek fűtőanyagaként. Az alkalmazott technológia segítségével a vegyes és nem feltétlenül előválogatott háztartási, kerti, kommunális hulladékanyagok teljes körűen feldolgozásra kerülnek, 60–70%-kal csökkentve a lerakóba kerülő hulladék mennyiségét.

Az eljárás telepítésének előnyei közül kiemelendő a regionális vagy helyi, a működő vagy ezentúl építendő hulladéktárolók „élettartamának” évekkel való meghosszabbítása, amely teljes összhangban van az országos és megyei hulladékkezelési elvárásokkal, célkitűzésekkel és tervekkel. A feldolgozást követően nem keletkeznek mérgező hulladékok, amelyek további speciális kezelést igényelnének. Az eljárás során semmilyen égetési folyamat nem történik, amely szennyezné a légkört. A lerakóba csak inert hulladék kerül (pl. bontási törmelék), ami már nem bomlik tovább.

Az eljárás helyi telepítéshez az innováció kidolgozója a meglevő hulladékfeldolgozó helyszínén a felvonulási terület és közmű biztosítását, illetve a jelenlegi rendszer szerint begyűjtött hulladéknak egyéni feldolgozásra és értékesítésre való átadását kéri. A több millió eurós nagyságrendű beruházás (gépsorok, telepítési költségek, közművek stb.) finanszírozását teljes egészében a telepítő cég biztosítja, ez a megyei önkormányzatnak nem kerül pénzébe…

A rendkívüli ajánlatra, mint az hasonló esetekben lenni szokott, minden megyei és környezetvédelmi területen felelős vezető felkapta a fejét és támogatásáról biztosította a vállalkozókat… Aztán, az idő múlásával, elcsendesedett a hivatali tábor, vállvonogatás következett, elodázás. A különböző helyi érdekcsoportok lobbija, a politikai ideiglenesség az illető helyszíneken, a zajló vagy közben beindított DNA-eljárások hatásai erősebbnek bizonyultak, mint a közérdek…

Szatmár megye lesz újra az úttörő?

Szatmár megyében, Szamosdobon működő hulladéktározó az elsők között készült el, egyedi, első osztályba rangsorolt az országban. Kijelenthetjük, hogy megyénk sikeres úttörőnek bizonyult a hulladékkezelés terén, bár a régi gyűjtőtelep bezárása még várat magára, pénz hiányában…

A fent említett innovatív eljárás, amely ismét az úttörés kényelmes és költségmentes lehetőségét biztosítaná a megyének, 2015-ben eljutott a Szatmár Megyei Tanács asztalára is. A 4544-es számú, 2015.03.04.-es dátumon benyújtott megkeresésben az eljárás kidolgozója és a helyi partnercég vezetője ismertette a rendszer lényegét, előnyeit, és meghallgatást kért az eljárás részletesebb ismertetésére. A megye vezetősége komoly érdeklődést tanúsított az új technológia esetleges telepítése iránt. Az első megbeszélésen a megyei tanács elnöke, egyik alelnöke, megyei illetékes munkatársak, valamint a szamosdobi integrált hulladéktároló vezetője, szakemberei vettek részt. Az ügy komolyságát bizonyítja, hogy azóta több megbeszélést is folytattak a partnerek ezen a szinten, múlt hónapban, 2015.08.21-én már a megyei tanácsosok bevonásával. Jelenleg a szakemberek, külső jogi szakértők bevonásával keresik az optimális együttműködési szerkezet kialakításának lehetőségeit. Ugyanakkor a tanács nyitottsága a rendszer telepítésére „pártok felettinek” bizonyul. Ellenérvet nehéz lenne találni, hiszen a megyének sem anyagi, sem egyéb kockázatot nem szükséges bevállalnia (ezeket a telepítő cég vállalja). Nem módosulnak a megyében működő hulladékbegyűjtő rendszer szolgáltatásai: a hulladék begyűjtése, átvétele és raktározásra való átadása hasonló feltételekkel zajlana, mint jelenleg. A jövőbeni tárolókapacitások kialakítására szánt beruházási költségeket jelentősen át lehetne ütemezni a megye egyéb kiadásaira. Ugyanakkor elkerülhetővé válik a helyi és megyei önkormányzatokat fenyegető, a törvény által előírt tetemes bírság megfizetése a környezetvédelmi alapnak, amennyiben ezek éves szinten nem csökkentik 15%-kal a ténylegesen a tárolóba kerülő kommunális hulladék mennyiségét.

Konkrét válasz a megkeresésekre még nem született, holott Szatmár megye ismét úttörője lehetne egy hosszú távú megoldást nyújtó lehetőség hasznosításának, valamint az ebből származó előnyöknek. A további kérdés az, hogy a megye jelenlegi vezetősége akarja-e a megyének ezeket az előnyöket…