Szatmárnémeti

Fűtésszezon: fő a biztonság

Fotó: chg.org.uk
2021.11.10 - 11:08
Az elektromos fűtési alkalmatosságok tragédiához vezethetnek, ha nem tartjuk be az alapvető biztonsági előírásokat, használati utasításokat — figyelmeztetnek a szakemberek.

Egyre hidegebbre fordul az időjárás, és nagyon sokan használnak, akár kiegészítésként, elektromos fűtőalkalmatosságot — rezsó, elektromos radiátor, dekoratív elektromos pannó, elektromos takaró vagy hősugárzó — otthonuk melegítéséhez. Sajnos a téli időszakban történik a legtöbb baleset, melyek közül több végzetes kimenetelű, mivel sokan nem tartják be az elektromos fűtőalkalmatosságok használatára vonatkozó alapvető biztonsági előírásokat sem, írja szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében a Delgaz Grid Rt. Általában, amikor az elektromos hálózatra csatlakoztatjuk ezeket a berendezéseket, akkor a már meglévő aljzatokat használjuk, miközben az elektromos hálózat nem feltétlenül van ilyen eszközök használatára kalibrálva, emiatt aztán komoly veszélyforrássá válhatnak. Ezért a szakemberek azt javasolják, hogy az elektromos fűtőalkalmatosság használata előtt ellenőrizzük az elektromos hálózat állapotát; olvassuk el a használati utasítást, hogy ismerjük a használati módot és időt; ne használjuk a fűtőalkalmatosságokat nedves helyiségben (pl. fürdőszobában), ha azok nem vízmentesek; ne használjuk könyvek, függönyök, textíliák közelében ezeket a fűtőalkalmatosságokat, és legfőképp ne hagyjuk felügyelet nélkül azokat; működés közben ne tegyük a szőnyegre a fűtésre használt elektromos készüléket, ugyanakkor ne takarjuk le ruhaneművel! Mindezek egy meghibásodott aljzattal, egy nem megfelelően kalibrált biztosítékkal, egy nem tökéletes csatlakozóval tragikus eseményeket idézhetnek elő.
A Delgaz Grid munkatársai kihangsúlyozzák, hogy a megfelelő hőérzet elérése mellett a biztonságra törekvés, a felelősségtudat is elsőrendű szempont kell hogy legyen. Ennek elősegítése érdekében nyolc pontban foglalták össze a szakemberek az elektromos fűtőalkalmatosságok biztonságos használati módját: ne használjunk improvizált elektromos hálózatot; ne használjunk több nagy fogyasztású háztartási gépet ugyanarra az aljzatra csatlakoztatva; csak kalibrált biztosítékot használjunk otthonunk elektromos paneljén; rendszeresen ellenőrizzük az elektromos készülékek csatlakozókábeleit, és cseréljük ki, ha elhasználódtak; az elektromos készülékek bővítésekor vagy teljesítményük növelésekor figyeljünk arra, engedélyezett szakember segítségével, hogy a meglévő hálózat át tudja-e venni a fogyasztást; az elektromos készülékeket a magas nedvességtartalommal rendelkező helyiségektől távol helyezzük üzembe és használjuk; a készülékeket a gyártó terméktájékoztatójában szereplő utasítások szerint telepítsük és használjuk; használjunk bevizsgált és engedélyeztetett elektromos készülékeket.
A szakemberek arra is rávilágítanak, hogy a legtöbb lakás építésekor, főleg az 1989 előtt épült ingatlanok esetén nem vették figyelembe az elektromos hálózatok kialakításakor a fűtésre, illetve meleg víz vagy élelmiszer előállítására használatos elektromos készülékek használatát. Ezenkívül a régi házakban, különösen a vidéki térségekben alacsony fogyasztásra méretezték az elektromos hálózatot, mely a kor igényeinek tökéletesen megfelelt, ezért is nagyon fontos, hogy minden plusz elektromos készülék üzembe helyezése előtt ellenőriztessék a hálózatot, hogy meggyőződjenek arról, elbírja-e az újabb terhelést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) statisztikai adataiból kiderül, hogy az év első nyolc hónapjában 9,4 százalékkal növekedett meg a lakástüzek száma az elmúlt év azonos időszakához képest, elérve a 4856-ot.
A tűzesetek dinamikáját vizsgálva kiderül, hogy a magánházak jobban ki vannak téve ennek a veszélynek az építőanyagok minősége vagy az elektromos hálózaton végzett improvizációk miatt. Gyakorlatilag a lakástüzek többségét a nem megfelelő módon használt (alulméretezett, túlterhelt, hibás vagy improvizált) elektromos vezetékek, meghibásodott vagy nem tisztított kémények, illetve a fűtőalkalmatosságok meghibásodása okozta. A Delgaz Grid szakemberei kihangsúlyozzák, hogy az „alkalmi szerelők” szolgáltatásainak igénylése, még ha ez nyilvánvalóan alacsonyabb költségekkel jár is, magában foglalja a munka hibás elvégzésének kockázatát, amely tűzesethez vezethet, és jelentős anyagi kárt okozhat, súlyosabb esetben személyi sérüléshez vagy tragédiához vezethet, emberéleteket követelhet.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Fokozódik a kánikula, minden olvad

Másodfokúból elsőfokúba vált a nagy hőség miatti meteorológiai figyelmeztetés.
Szatmár megye

Megint nyakunkon a kánikula

Sárga hőségriasztás van érvényben szerdán és csütörtökön
Szatmár megye

Kúszik a hőség délről Szatmár felé

Újra ránk fog rontani a kánikula