Beindult a teraszszezon Nagykárolyban is. Az EU-s pályázati pénzből felújított történelmi városrész sétálóutcájában épp a sétálást teszik lehetetlenné a vendéglátó egységek teraszai.
Megújult a nagykárolyi történelmi városközpont az 1 Decembrie 1918 utca teljes hosszában. Az útszakasz sétálóutcai részén több vendéglátó egység is működik. Ezek tulajdonosai abba a szerencsés helyzetbe kerültek, hogy gyakorlatilag nulla lejes befektetéssel teraszt üzemeltethetnek. Nagy dolog ez, annál is inkább, mert például akinek a főút mentén van szórakozóhelye, az csak álmodhat utcai teraszról, hacsak nincsenek remek „fenti” kapcsolatai. (Többször is volt rá példa ugyanis, hogy az illetékes Urbanisztikai Iroda elutasító választ javasolt egy-egy terasz kialakítását kérelmező vendéglátóegység tulajdonosának, azonban a szakértői véleményt figyelmen kívül hagyva a tanácsosok mégis zöld utat biztosítottak a kérelemnek, mondta el lapunknak az illetékes, Egli Sebastian.)
Megkerestük Egli Sebastiant, a nagykárolyi önkormányzat Urbanisztikai Irodájának megbízott vezetőjét, mondja el, milyen szabályokat kell(ene) betartaniuk a nagykárolyi szórakozóhelyek működtetőinek ahhoz, hogy ne színorgia és balkáni stílus uralkodjon el a környéken, ha már egyszer ennyi európai uniós pénzt költöttek el a közterületek szebbé tételére. Mi az, amit elvár az önkormányzat, és mi az, amit be is tud tartatni?
„Körülbelül egy évvel ezelőtt a helyi tanács határozatot hozott azzal kapcsolatban, hogy gátat szabjon a tarkabarka forgatag térhódításának, ami elkezdődött a teraszok tekintetében. Az elvárások, szabályok egyszerűek: krém-, bézsszínű, a környezettel harmonizáló, kellemes hatású kültéri bútorok használata, a rikító színű piros, kék, sárga, zöld stb. ernyők mellőzése. Amennyiben járdára helyezik ki a teraszt, akkor másfél méternyi részt szabadon kell hagyni az akadálytalan gyalogosforgalom érdekében, tilos a művirágos díszítés, pódiumok eszkábálása, és ügyelni kell a köztisztaságra. Mielőtt kihelyezésre kerülnek a bútorok, az igénylőnek fényképen be kell mutatnia azokat, mi pedig kijelöljük azt a részt, amit elfoglalhat. Papíron így működik, azonban sajnos vannak, akik egyszerűen nem értik meg mindezt, és figyelmen kívül hagyják a szabályozást. Velük szemben is igyekszünk határozottan fellépni, ha kell, felszámoltatjuk a létesítményt. Azokkal van nehéz dolgunk, akik úgy érzik, a szabályok rájuk nem vonatkoznak” — mondta Egli.
Szabályzat tehát van, ígéret szintén, azonban a gyakorlat másképp fest. A helyszínen járva tapasztalhattuk, hogy a városvezetés által elvárt másfél méternyi sávot például csupán egy szórakozóhely biztosította. A teraszok működtetői ingyen használhatják ezt a részt, az uniós projekt ugyanis nem teszi lehetővé az önkormányzatnak, hogy pénzért adja bérbe a területeket, ellenben a vendéglátóhelyek szép hasznot várhatnak a nyári időszakban. Cserébe csak pár ésszerű szabályt kellene betartaniuk, egyelőre azonban ez úgy tűnik, nem tartozik a fő gondjaik közé.
Tőtős Tímea