Belföld

FSLI: A kormány által bejelentett megszorítások tiltakozások kirobbantásához vezethetnek a tanügyben

2021.01.01 - 08:59

A szakszervezeti szövetség rámutat: tekintettel arra, hogy jelentős áremelkedéseket jelentettek be 2021. január 1-jétől kezdve, a Cîţu-kormány által bevezetett megszorító intézkedések az oktatási személyzet életszínvonal-csökkenését idézik elő, amely amúgy is jóval elmarad az európai normáktól, az ugyanazon szakmai kategória esetében.

Kifejtik: miután a kormány eltörölte azt a fizetésemelést, amely megillette volna a tanügyi személyzetet 2020. szeptember 1-jétől, most eltörölték azokat az emeléseket is, amelyek január 1-jétől, illetve 2021. szeptember 1-jétől lettek volna esedékesek.

Ugyanakkor emlékeztetnek: több mint három éve az osztályfőnökök, az érdemfizetésben részesülők, az összevont osztályokban tanítók bérét törvénytelen módon, a 2016-os alapfizetésükből számítják ki.

Történik mindez olyan körülmények között, hogy a tanárok a közalkalmazotti bértábla alsó negyedében vannak” — jegyzi meg a közlemény.

Ez a „hála” azért, hogy a tanárok, az állami támogatás elmaradása miatt, tulajdonképpen saját zsebük terhére biztosították az átmenetet az online oktatásra — fogalmaz a dokumentum.

A jelenlegi körülmények között az oktatási alkalmazottak vásárlóereje a legtöbbjüket a létminimumra helyezi — állítja a szakszervezet.

„A 2020/174-es törvény szerint a tisztességes megélhetés azt jelenti, hogy egy két felnőttből és két gyermekből álló család havi nettó jövedelme körülbelül 7000 lej. Miután ilyen jövedelmet az a tanárcsalád kap, amely 35 éve tanít, nyilvánvaló, hogy az oktatási rendszer legtöbb alkalmazottja nem éri el ezt a szintet” — mondják.

Ezek a közoktatási rendszerben dolgozó emberek elégedetlenségének részét képezik, és olyan információk érkeznek, hogy tiltakozó akciók megszervezésére van igény — állítja a FSLI.

„Nem fogadhatjuk el, hogy ismét feláldozzák az oktatást, amikor az ország költségvetése elégtelenné válik az állami alkalmazottak fizetésének fedezésére. (...) Ilyen körülmények között elkerülhetetlenek lesznek a tiltakozások, a felelősséget pedig ország vezetői viselik"— jelentette ki Simion Hăncescu, a FSLI elnöke.

A Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége több mint 165 ezer tanügyi alkalmazott érdekeit védi.

AGERPRES

Foto: INQUAM Photos – Marius Dumbraveanu

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Forgalomlassító konvojok Nagykárolynál és Szatmárnémetinél

Hiába a hétfő esti megegyezés a gazdák és a mezőgazdasági minisztérium között, kedd délelőtt Szatmárnémetiben és Nagykárolyban is forgalomlassító akcióba kezdtek gazdálkodók és fuvarozók.
Belföld

Tucatnyi pontban jutottak egyezségre a gazdák és a szaktárca

Több mint három órás tárgyalást követően megállapodás született hétfő este Florin Barbu mezőgazdasági miniszter és a tüntető mezőgazdasági termelők képviselői között utóbbiak 13 követeléséről.
Belföld

Folytatódnak a gazda- és fuvarozótüntetések

Utcai és közúti tiltakozásuk folytatása mellett döntöttek a közúti fuvarozók és a gazdák a Marcel Ciolacu miniszterelnökkel folytatott péntek délutáni egyeztetést követően. Már Craiován is utcára vonultak.