FRISSÍTVE: A válságos helyzetre való tekintettel a magyar kormány eltörli a 480 forintos ársapkát a benzinkutakon a MOL javaslatára és a folyamatos üzemanyag-ellátás érdekében – jelentette be kedden késő este Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója.
„Utoljára a 70-es, 80-as években láttunk kígyózó sorokat magyar kutakon. Káosz alakult ki, töltőállomásaink negyedében volt leürülés az elmúlt napokban, semmilyen üzemanyag nem volt kapható ezeken a pontokon. Elképesztő problémák alakultak ki, ilyen még nem volt a MOL történetében. A helyzet kritikussá vált, elmentünk a határig, a MOL eddig bírta. Az ellátás biztosítása érdekében jeleztük a kormánynak, hogy ez így nem mehet tovább. Ennél többre ilyen körülmények mellett nem vagyunk képesek” – hangsúlyozta Hernádi Zsolt, hozzátéve: az import visszahozása jelenti az egyetlen megoldást, ami az árstop mellett lehetetlennek bizonyult.
Mint kifejtette, egy - másfél hónapig is eltart majd, amíg normalizálódik a helyzet a kutakon. Az árstop eltűnését előirányzó intézkedés 2022. december 6-án, magyar idő szerint 23:00 órakor lépett életbe. A MOL kútjain 645 forintba kerül a normál benzin literje, a nem prémium dízelért 699 forintot kell fizetni literenként, és 2023-ra egy átlagárat kell megállapítani.
Gulyás Gergely azt is elismerte, az intézkedés hatására nőhet az infláció.
Mint ismeretes, a magyar kormány tavaly november 15-i hatállyal 480 forinton rögzítette a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árának felső határát. Az akkor három hónaposra tervezett intézkedést azóta többször meghosszabbították, az ágazati és ne csak szakemberek vészharang-kongatása ellenére, illetve idén májusban döntöttek arról, hogy csak magyar rendszámú gépkocsik tankolhatnak kedvezményes áron Magyarországon.
A múlt hét végi, az ársapka azonnali eltörléséről szóló álhír váltotta ki azt a pánikvásárlási rohamot, amely — utolsó cseppként a pohárban — nagyon sok magyarországi töltőállomást kiürített. Az elharapódzó pánikhangulatot jól érzékeltetik a közösségi oldalakon egyre – másra létrejövő üzemanyaginfó-csoportok, amelyekben arról számolnak be, hogy hol és milyen benzinkutaknál lehet még tankolni, kapható-e még hatósági áras üzemanyag vagy épp már piaci áron sem érhető el a 95-ös oktánszámú benzin — de például a TotalCar autós magazin egy Google Térképet is készített azokról a helyekről, ahol még biztosan lehet tankolni, és folyamatosan frissíti az információkat.
Amúgy a MOL-kutaknál csak napi egyszer lehet tankolni, a Shell kútjain maximum 20 000 forintért lehet benzint, és maximum 50 000 forintért gázolajat vásárolni, a Lukoilnál pedig egyszerre csak húsz liter töltését engedélyezik.
Soha nem volt még ennyi leürülés a MOL-nál
A MOL ügyvezető vezérigazgatója, Bacsa György a médiának úgy fogalmazott: a hétvégén, illetve az elmúlt napokban a benzinforgalom a normál piaci szint kétszerese, míg a dízelforgalom több mint másfélszerese volt, sokan készleteket halmoztak fel, ezért a teljes hálózaton jelentkezett a részleges készlethiány, a töltőállomásaik negyedében pedig teljes volt a leürülés. Mint hozzátette: soha nem volt még annyi leürülés a MOL-nál, mint az elmúlt napokban.
„Az ellátási helyzet egyértelműen kritikus, a kereslet az egekbe szökött, a fogyasztók készleteznek, beindult a pánikvásárlás. A munkatársaink folyamatosan töltik a benzinkutakat, a szakembereink pedig a korábban meghibásodott üzem karbantartási munkáinak befejezése után azon dolgoznak, hogy a teljes Dunai Finomító fokozatosan újrainduljon. A termelésből hiányzó árut importból pótolja a Mol – novemberben minden negyedik liter gázolaj Szlovákiából jött –, de vállalatunk elérte a logisztikai kapacitásának határát: ennél több árut egyszerűen fizikailag nem tudunk behozni” – fogalmazott Bacsa. Az ügyvezető igazgató azt is hozzátette: a jelenlegi üzemanyaghiányra és logisztikai problémákra kizárólag az import korábbi mennyisége hozhatja el a megoldást, hangsúlyozta: „Nem lehet elégszer rámutatni egy fontos tényadatra: az elmúlt években a magyarországi üzemanyagpiac mintegy 30 százaléka importforrásból érkezett, és ez az ellátás szinte teljesen eltűnt.” Rámutatott ugyanakkor arra is, hogy még egy ideális piaci környezetben is két – három hónapra lenne szükség ahhoz, hogy visszaépítsék a hiányzó importot és a hozzá kapcsolódó logisztikát, de a jelenlegi kilátások szerint inkább csökkenő termékbehozatallal kell számolniuk.
Bacsa kiemelte azt is, hogy hetek óta napi 24 órában dolgoznak a Dunai Finomító karbantartásán, a kollégáik áldozatos munkájának köszönhetően a műszaki problémákat elhárították, de még hosszú hetekre lesz szükség ahhoz, hogy újra elérjék a teljes termelési kapacitást, és a logisztikában is utolérjék magukat. „A helyzet kritikus, a megoldás viszont kézenfekvő: lehetővé kell tenni, hogy a magyarországi üzemanyagkészletet importforrásokból építse vissza a piac”. — summázta.
Logisztikai kihívást emleget az ÖMV is
Az ÖMV üzemanyag-állomások sincsenek sokkal jobb helyzetben, egyre több helyszínen és egyre többször fordul elő átmeneti készlethiány, bár vannak olyan kutak, ahol ez az átmenetiség minden hétvégén menetrend szerinti.
„A Dunai Finomító alacsonyabb termelése, illetve a jelentősen megnövekedett kereslet miatt Magyarországon üzemanyaghiány tapasztalható. Az ÖMV Hungária Kft. jelenleg is mindent megtesz annak érdekében, hogy folyamatos importtal biztosítsa az üzemanyag-ellátást” – fogalmaz a vállalat, hozzátéve: a töltőállomásaikra érkező többletforgalom, illetve a magyarországi stratégiai készletek jelenleg zajló visszatöltése azonban logisztikai kihívást jelent, amelynek megoldásán folyamatosan dolgoznak. „Minden erőnkkel azon dolgozunk, hogy a lehető leggyorsabban biztosítani tudjuk a folyamatos ellátást. Megértésüket kérjük az esetleges átmeneti hiányok kezelésének idejére!” — írják.
A piaci áras országokban 30%-al csökkent, az ársapkás Magyarországon 25%-al nőtt a lakossági fogyasztás
Pesszimista és másként is látja a helyzetet Egri Gábor, Független Benzinkutak Szövetségének elnöke. Mint a Szabad Európának adott interjújában fogalmazott, szerinte nem pánikfelvásárlás okozta a hiányt. Hiába állította korábban a MOL, egyszerűen nem képes ebben a helyzetben ezt a vásárlói igényt kielégíteni. „Magyarországon az ársapka miatt 25 százalékkal nőtt az üzemanyag-fogyasztás, miközben azokban az országokban, amelyekben piaci áron adták az üzemanyagokat, harminc százalékkal csökkent.” – mondta a szakember, hozzátéve: az import elment Magyarországról az ársapka miatt, és ki tudja, milyen árat ajánlva jön majd vissza.
Egri szerint a történtek igazolják azt a tételt, miszerint a piaci folyamatokat nem lehet felülírni, a tőzsdén jegyzet árucikk árát nem lehet valamilyen ötlet alapján befixálni — mint ismeretes, a Független Benzinkutak Szövetsége még a nyártól kongatta a vészharangot az üzemanyag-ársapka hosszú időn keresztüli léte miatt.
Az elnök meglátása szerint legalább két – három hét, mire a benzinkutakon is érezhető lesz, hogy a százhalombattai finomító újra elkezdhet teljes kapacitással működni, miközben jön a karácsony, az emberek egyre többet utaznak, vásárolnak, rokonokat látogatnak, vagyis tankolnának, azaz arra kell készülni, hogy karácsony előtt már nem lesz javulás.
Szabó Kinga Mária