Szatmárnémeti

Frissítés a Harag György Társulatnál

2016.10.30 - 12:21

Haragosönkéntes címmel hirdette meg diákprogramját a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata. Az önkéntes munkára vállalkozó diákok korántsem bizonyultak haragosnak, legfőbb erényük a színházszeretet, ami előbb-utóbb igazi „haragosokká” teszi őket.

Más erdélyi színházak példáját követve a Harag György Társulat is bevonja a helyi líceumok diákságát az idei évad szervezésébe. A társulat számára fontos az együttműködés, hiszen a különböző iskolák diákjai eljuttathatják a színház hírét olyan rétegekhez is, amelyekhez eddig esetleg nehezebben lehetett elérni. Ugyanakkor az önkéntes program a diákok számára is hiánypótló kezdeményezésnek tűnik. Ahogy az az első találkozáson kiderült, a jelentkezők többsége nem egyszerű színházrajongó, hanem a jövőben hivatásosan is ezzel szeretne foglalkozni. Van, akit a színészet, van, akit a rendezés, a dramaturgia vagy a színpadi háttérmunka érdekel, a szakma legkülönbözőbb területei. Egységes volt viszont a színház iránti lelkesedés, ami őket csütörtökön az Ács Alajos stúdióba vonzotta.

Moldován Blanka és Frumen Gergő, a társulat két fiatal színésze fogja vezetni a programot, amelybe 19 lelkes önkéntest sikerült bevonniuk. A Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumból, a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból, a Szatmárnémeti Református Gimnáziumból és az Aurel Popp Zene- és Képzőművészeti Líceumból egyaránt érkeztek diákok, és meg is kapták első feladatukat, amelyet nagy lelkesedéssel fogadtak. A szervezők rögtön mélyvízbe dobták az újdonsült önkénteseket, hiszen a november 8–13. között megrendezésre kerülő 8. Interetnikai Színházi Fesztiválon fognak segédkezni több helyszínen is. Egyik legfontosabb feladatuk az érkező társulatok és színházak fogadása és útbaigazítása lesz, de ezenkívül a ruhatárban, az ültetésnél, a szórólapozásnál is segíteni fognak, és nem utolsósorban ők lesznek a fesztivál legfrissebb arcai, a színház „imidzse”. Az önkéntesek a fesztivál lejárta után is folytatják tevékenységüket és minden előadáson jelen lesznek, természetesen felváltva látják majd el a rájuk bízott feladatokat.

Bessenyei Gedő István, a színház művészeti igazgatója elmondta, hogy bár az önkéntesség lényege, hogy nincs anyagi juttatás a befektetett munkáért cserébe, azért itt mégsem marad el a köszönet. A diákok ugyanis minden előadást ingyen tekinthetnek meg, társulati pólót kapnak, és a fesztivál alatt a szolgálatosok meleg ebédben is részesülnek. Ezenkívül az év végén jutalomkiránduláson vehetnek részt a színház jóvoltából. A beszélgetésen kiderült, hogy volt, aki már végzett önkéntes munkát, és tudta, mire vállalkozik, volt, akit csak a kíváncsiság vonzott és volt olyan is, aki az önkéntesség alatt a „színészkedést” értette. Ezért is megelőlegezett a népszerűsége annak a januártól induló tréningsorozatnak, amit a társulat színészei vezetnek majd.

A foglalkozások során többek között beszédtechnikai képzésre, önismereti, készségfejlesztő, kreatív, játékos, interaktív, koncentrációs tréningekre kerül sor. A diákok így bepillantást nyerhetnek a színészek munkájába, a kulisszák mögé, és legfőképpen eldönthetik, hogy hivatásosan szeretnének-e színházzal foglalkozni, vagy megmaradnak műkedvelőnek.

Keresztes Ágnes