Francia továbbjutás, hiú román remények

2016.06.16 - 06:18

Az A-csoport második fordulóját követően eldőlt, hogy a házigazdák az elsők, akik továbbjutak az Eb csoportköréből. Svájc ikszelt Romániával: ez az eredmény még kedvezhet a románoknak.

Ahogy az első körben a románokat, úgy a másodikban az albánokat is a hajrában győzték le a házigazda franciák, akik szerdán 2–0-ra nyertek a labdarúgó Európa-bajnokság A-csoportjában. Ezzel a sikerrel a franciák százszázalékosak és a mezőnyből elsőként továbbjutottak a kieséses szakaszba.

A csoport másik mérkőzése viszont nyitott kérdést hagyott a második továbbjutó tekintetében. A románok bár igen jól kezdtek a svájciak elleni párizsi találkozón, a második félidőben már nem volt erő a lábukban, így átadták a kezdeményezést és a gólszerzési lehetőséget is a svájciaknak. Ez igen nagy csalódást okozott a szurkolók körében. A mintegy 15 román drukker bár végig énekelte a meccset a Parc des Princes stadion lelátóján, a találkozót követő tétévinterjúkból viszont kiderült, hogy egyáltalán nem voltak elégedettek a látottakkal. Anghel Iordănescu szövetségi kapitány legényei ugyanis a 60 perctől már fulladoztak, alig bírtak futni a pályán. Pedig az előny a javukra szólt, hiszen az első félidőben Stancu 11-es gólja révén Románia vezetett (1–0). Stancu egyébként az Eb-k történetének harmadik olyan játékosa, aki egy kontinenstornán belül legalább két büntetőt értékesített, míg Mehmedi az első svájci futballista, aki világbajnokságon és Eb-n is gólt szerzett. Ugyanis az ellenfél a második játékrészben – kihasználva az egyértelmű mezőny- és erőfölényt – egyenlített (1–1). Az eredmény már nem változott, és ez azt jelenti, hogy a román válogatott a 15. Eb-meccse után is csak egy győzelmet jegyzet: 2000-ben 3–2-re verték Angliát, és így 4 ponttal jutottak tovább a csoportból. Talán most is elég lehet egy győzelem: vasárnap 22 órától a „több sebből vérző” Albánia lesz az ellenfél, akit Franciaország csak a 90. percben tudott legyőzni. A továbbjutás viszont egy nagy különbségű győzelem kell, illetve az, hogy a franciák a svájciakat is verjék Lille-ben. Svájcnak elég egy pont is vasárnap, hogy bejussanak a legjobb tizenhat közé.