Francia és svájci siker az A-csoport első fordulójában

2016.06.11 - 18:01

Az egyik legnagyobb esélyesnek tartott házigazda francia csapat hajrában szerzett góllal 2–1-re legyőzte a román válogatottat a labdarúgó Európa-bajnokság pénteki nyitómérkőzésén.

A hazaiak Olivier Giroud révén az 57. percben szereztek vezetést, majd Bogdan Stancu a 65. percben büntetőből egyenlített. A végeredményt Dimitri Payet állította be a 89. percben egy fantasztikusan eltalált lövéssel.

A mérkőzésen egyébként Anghel Iordănescu szövetségi kapitány legényei jól teljesítettek, hatalmas elánnal kezdtek és még az elején gólt szerezhettek volna, de Lloris nagyot védett. Nem kellett sokat várni a válaszra sem, a franciák hamar átvették az irányítást és Griezmann negyedóra elteltével a kapufát találta el fejjel.

A második félidő az első mintájára kezdődött, azaz hatalmas román helyzet maradt ki pár perccel a kezdés után: Stancu teljesen üresen lőhetett kapura a büntetőterületen belülről, de célt tévesztett. Ezt követően fokozatosan fölénybe került a francia csapat, amely megint kidolgozott néhány lehetőséget. Eleinte Tătăruşanu is állta a rohamokat, mígnem egy hibáját kihasználva Giroud megszerezte az Eb első gólját. Ezután is a franciák irányítottak, de váratlanul büntetőhöz jutottak a románok, amiből be is találtak. Az egyenlítést követően magasabb sebességi fokozatba kapcsolt a francia válogatott, de a román védelmen sokáig nem talált rést. Amikor már úgy tűnt, hogy meg kell elégednie az egy ponttal, Payet kilőtte a jobb felső sarkot, ezzel megszerezte csapatának a három pontot.

A csoport másik mérkőzésén a svájci válogatott 1–0-ra legyőzte az albán csapatot. A szombati lensi összecsapáson a svájciak fejesgóllal már az 5. percben vezetést szereztek az Eb-újonc albánokkal szemben egy kapushibát követően. Ráadásul az is a kezükre játszott, hogy az ellenfél csapatkapitányát, Lorik Canát — mivel szándékosan kézzel ütött bele a labdába egy svájci gólhelyzetnél — a 37. percben kiállították. Az albánoknak alig akadt helyzetük, vagy ha mégis, azt elhibázták, ahogy a svájciak is elpackázták további lehetőségeiket, de az egy gól így is elegendőnek bizonyult a győzelemhez.

A-csoport, 1. forduló

Franciaország – Románia 2–1 (Giroud 57. perc, Payet 89., illetve Stancu 65. – 11-esből)

Svájc – Albánia 1–0 (Schär 5.; kiállítva: Cana 37. – Albánia).