Szatmárnémeti

Forradalmasított jogrendszer

2012.08.15 - 11:12

Tavaly október elején életbe lépett az új polgári törvénykönyv, szeptemberben életbe lép az új eljárási törvénykönyv, amely a szakemberek egyöntetű véleménye szerint forradalmasította a romániai jogrendszert.

 

Jelenleg az új polgári eljárási törvénykönyv szeptember elsejei hatályba lépésére várnak az igazságszolgáltatás intézményeinek alkalmazottai — tájékoztatott Ressler István jogász, a Szatmári Fiatal Ügyvédek Egyesületének elnöke. — Ez az új törvénykönyv is több, a polgári perek lebonyolítására vonatkozó módosítást, újdonságot tartalmaz, amelyek már ismertek szakmai berkekben. Például az, hogy az új törvénykönyv előírásainak értelmében a kitűzött perekben az első tárgyalás nem lesz nyilvános. Külön tanácsteremben tartják, és a tárgyaláson nem vehet részt csak a bíró, az írnok, a felperes, az alperes, a tanúk, valamint az ügyvédek és az ügyészek.

Akinek már volt peres ügye, az jól tudja, hogy a kitűzött tárgyalás napja a várakozással telik el. A Törvényszék épületének folyosói már reggel nyolc óra után megtelnek, az emberek türelmesen, vagy türelmetlenül (ki–ki vérmérséklete szerint) várják, hogy végre sorra kerüljön ügyük tárgyalása. A tárgyalótermek ajtajára kifüggesztett listából ugyanis csak azt tudja meg az érintett, hogy melyik terembe kell majd mennie, ha beszólítják. Viszont, hogy ez a délelőtt mely órájában következik be, még megjósolni sem igen lehetett, nemhogy tudni. Várni kellett, lehetőleg a tárgyalóterem környékén. A hosszadalmas várakozási időt szeretnék csökkenteni azáltal, hogy a napi tárgyalások kiírásakor nemcsak a soron lévő peres ügyeket fogják feltüntetni a kifüggesztett listákon, hanem az egyes perek tárgyalása megkezdésének hozzávetőleges időpontját is. Ez az intézkedés csökkenteni fogja a várakozási időt, és oldani fogja a várakozás okozta feszültséget is.

Szóba került a Legfelső Bírói Tanács (CSM) által jóváhagyott, a romániai igazságszolgáltatási rendszer és a média közötti kapcsolatokra vonatkozó útmutató is, amelynek fő célja biztosítani az igazságszolgáltatás átláthatóságát, a közérdekű információk világos, összefüggő, egységes továbbítását, a nagyközönség megfelelő tájékoztatását a sajtó közreműködésével. Ilyen tekintetben a Törvényszéknek és intézményeinek az elmúlt években sikerült jó kapcsolatokat, együttműködést kiépítenie a média képviselőivel. A nemrég elfogadott útmutató előírásai e kapcsolatok erősítéséhez járulnak hozzá.

 

Gyors alkalmazás

 

A prelimináris terminust nem hiszem, hogy ennyi ügynél konkrétan meg is lehet valósítani — magyarázza Ressler. — A városi bíróság már 11 065 pernél van az idén regisztrálva, a megyei bíróság 7111 ügynél, amelyeknél első fokon bíráskodik, ehhez még hozzá jönnek a felfolyamodások. Lesz elég terem a bíróságon, mivel egy szárnyat átépítenek, és az ügyészség is kivonult a bíróság épületéből. A kérdés az hogy lesz-e elég bíró? A 202/2010-es törvény, amelyik a polgári eljárást módosította, a változásoknak csak egy részét helyezi gyakorlatba, ennek függvényében a 132. szakasz 1. paragrafusa a legérdekesebb, amelyben tisztán le van írva, hogy a bíró egyik napról a másikra adhat terminusokat, de azt a gyakorlatban még soha nem tapasztaltam. Ami szerintem még nagyon veszélyes lesz, az az, hogy még senki nem tudja konkrétan, hogyan épülnek be a gyakorlatba az új módosítások, meg kell érteni, hogy ilyen nagy módosításokat nem lehet egy év alatt gyakorlatba ültetni. Ehhez legkevesebb négy év kellene. Egy dolog nagyon tiszta: a polgári törvénykönyv és az új eljárási törvénykönyv sok új módosítást hoz, amelyek a modern országokban már működnek, csak az egyetlen gond az én szemszögemből az, hogy túl gyorsan próbálják életbe léptetni.

Elek György