Szatmárnémeti

Forradalmárok máig ható példája

2013.03.16 - 07:57

A cudar idő ellenére is több százan jöttek el a március 15-i szatmárnémeti központi ünnepségre. Az István téri Petőfi-szobor körül magyar lobogót lengettek a szélben a cserkészek.

A januárra jellemző hideg idő, havazás és metsző szél ellenére is százak gyűltek össze Petőfi Sándor szobra köré a péntek délutáni szatmárnémeti március 15-i ünnepség idejére. Az esemény nyitómozzanataként a Bartók Béla Kulturális és Hagyományőrző Egyesület énekkara elénekelte Hentz József A nép nevében című kamarakantátáját. Az összesereglett ünneplőkhöz elsőként Ft. Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke szólt, majd Nm és Ft. Schönberger Jenő római katolikus megyéspüspök hívta közös imára a megjelenteket. A lelkes hangulatot tovább emelte Pfeiffer Renáta szavalata, aki Pósa Lajos versét mondta el. Az ünneplők előtt felszólaló dr. Tilki Attila magyarországi országgyűlési képviselő (Fidesz) az 1848-as forradalom élenjáróit idézte meg, kiemelve: a márciusi ifjakat nem maroknyi magyar alkotta, hanem a világ összes magyarja! Véleménye szerint a '48-asokat acélerős nemzeti akarat és a haza szeretete vitte előre, nem pedig holmi forrófejűség. „A kitartás és a bátorság költözött akkor a magyar emberek szívébe, hiszen nem egy tavaszi nap hirtelen buzgósága, hanem a rendíthetetlen és kristálytiszta hazaszeretet és az azt körülölelő tenniakarás vezérelte azokat az embereket, emelte ki Tilki, majd Ady Endre Ütések alatt című verséből idézett, a Kárpát-medencei magyar megmaradás nehézségeire célozva. Donkó Szilvia konzulasszony Orbán Viktor magyar miniszterelnök határon túli ünneplőkhöz írt köszöntőjét olvasta fel. Óbis Réka Reményik Sándor versével szólt az ünneplő tömeghez, ezt követően Kereskényi Gábor RMDSZ-es parlamenti képviselő vette át a szót. A Szatmár megyei politikus a forradalmárok példájával vont párhuzamot az akkori célok és a mostaniak között. Kereskényi úgy gondolja, a szolidaritás adhat az erdélyi magyarságnak bizalmat a jövőre nézve, és erőt, hogy újra bebizonyíthassa azt, hogy képes gondoskodni magáról, képes jövőt építeni utódainak itthon, a Partiumban és Erdélyben!

Nézze meg az ünnepségen készült többi képet is!

Az ünnepi beszédek és szavalatok után egyházi és politikai vezetők, közéleti személyiségek, cégvezetők és hétköznapi polgárok is koszorút helyeztek el a szobor talapzatán. A kinti hideg ellenére bensőséges és felemelő hangulatban zajló megemlékezés a magyar Himnusz eléneklésével ért méltó véget.

Princz Csaba