A szomszédos államokban élő magyarokról szóló 2001. évi LXII. törvény alapján a Magyar Állam a Kárpát-medence külhoni területein magyar intézményt látogató diákok részére minden évben támogatást biztosít, évente megismételt kérelem alapján, a Szülőföldön Magyarul Program – oktatási-nevelési támogatás keretében.
A Magyar Kormány döntése értelmében a támogatás összege 2023 óta diákonként évi bruttó 100.000 forintra emelkedett. A Program pénzügyi lebonyolítója a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. 2024-től a Program digitalizációjáért és kommunikációjáért a Rákóczi Szövetség felel. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségére (RMPSZ) továbbra is fontos szerep hárul a támogatási igények érvényességének vizsgálatában és a lebonyolítás koordinálásában.
A Szülőföldön Magyarul Program - oktatási-nevelési támogatás minden olyan gyermeket, illetve diákot érint, aki Romániában magyar tanítási nyelvű óvodát, alap- vagy középiskolát látogat. Minden érintett jogosult arra, hogy éves rendszerességgel kérelmezze a támogatást. A Program felhívását 2024. április 3-án a Nemzetpolitikai Államtitkárság hirdeti meg, amely elérhető lesz a BGA Zrt. (www.bgazrt.hu) és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (www.szulofoldonmagyarul.ro) honlapjain, valamint a www.mipont.hu elektronikus felületen.
Fontos változás az is, hogy 2024. április 3. és május 3. között kizárólag elektronikusan nyújthatják be támogatási igényüket a szülők az oktatási-nevelési támogatásra vonatkozóan a www.mipont.hu felületen.
Mit kell tudni a digitális kérelmek benyújtásáról?
A kérelmek április 3. és május 3. között nyújthatók be kizáróag elektronikusan a www.mipont.hu felületen. A www.mipont.hu felület csak 2024. április 3-tól érhető el. Az elektronikus felület egyszerűen kezelhető, az adatok kitöltését beépített automatizmusok, státuszüzenetek segítik, emellett egy oktatóvideó és chatbot is segíti az igénylőt szükség esetén. Az elektronikus felület adatmezőit a szülő és gyermeke adataival hivatalosan kell kitölteni. Az adatok megadását követően fel kell tölteni a felhívásban megjelölt dokumentumokat lefotózott vagy beszkennelt formában.
A dokumentumokat úgy kell fotózni, vagy szkennelni, hogy jól olvashatók legyenek! Ne csillogjon, ne takarja ki az adatokat, ne legyen homályos a kép és az egész dokumentum szerepeljen a képen. A kérelmet okostelefonról vagy számítógépről is be lehet nyújtani, melynek kitöltése átlagosan 10 percet vesz igénybe.
A kérelem benyújtásához e-mail címre van szükség. Nagyon fontos, hogy olyan email címet adjon meg, amit használ, hiszen a regisztrációtól kezdve minden információ, legyen az a pályázat státusza, vagy a hiánypótlásról szóló üzenet, az itt megadott e-mail címre fog érkezni. A kérelem elektronikus benyújtását követően a rendszer automatikusan generál egy 1 oldalas adatlapot, amit ki kell nyomtatni és alá kell írni. A kinyomtatott és aláírt adatlapot át kell adni a gyermek intézményében az óvodapedagógusnak vagy osztályfőnöknek, aki gondoskodik az óvoda/iskolalátogatási igazolás kiállításáról és azzal együtt továbbítja az adatlapot az RMPSZ felé.
Az elektronikus benyújtást követően 5 munkanapon belül gondoskodni kell erről. A támogatási kérelem érvényességéhez szükség van a támogatásra jogosult gyermek óvoda/iskolalátogatási igazolására, amelyet a gyermek oktatási intézménye állít ki azt követően, hogy átvette a gyermek aláírt pályázati adatlapját.
Több gyerek, több támogatási igény
Amennyiben több gyermeke van, akkor felhasználói fiókjában a támogatási igény benyújtását meg kell ismételni annyiszor, ahány jogosult gyermeke van, és mindegyikük adatlapját ki kell nyomtatnia, alá kell írnia és át kell adnia az adott gyermek óvodapedagógusának vagy osztályfőnökének, aki gondoskodik az óvoda/iskolalátogatási igazolás kiállításáról és azzal együtt továbbítja adatlapját az RMPSZ felé.
Az esetleges hiánypótlás kizárólag elektronikusan történik. Az erre vonatkozó üzenetet a regisztrált e-mail címre kapja. Fokozottan figyelni kell a határidőkre, mert május 3. után a felület automatikusan lezár, ezt követően nem nyújtható be pályázat. Amennyiben hiánypótlás esetén nem tesz eleget a hiánypótlási felhívásban megjelölt határidőnek, a pályázat érvénytelen lesz. Miután benyújtotta elektronikus kérelmét és átadta a kinyomtatott, az aláírt egy oldalas adatlapot gyermeke óvodapedagógusának vagy osztályfőnökének, rendszeresen ellenőrizze a megadott e-mail címére érkező leveleket annak érdekében, hogy ne mulassza el a kérelmével kapcsolatos további értesítéseket. Mindig ellenőrizze a spam/levélszemét mappát is.
A www.mipont.hu felületre való belépéshez használt e-mail címet és jelszót meg kell jegyezni, hisz amíg a gyermek magyar intézményben tanul és jogosult a támogatásra, minden tanévben a most létrehozott felhasználói fiókból kell benyújtani a kérelmet.
A www.mipont.hu felületen a szülőknek a szükséges adatokat és dokumentumokat csak egyszer kell kitölteni és feltölteni. A későbbi években a felhívás közzétételét követően az elektronikus kérelem a www.mipont.hu felületen – csak az esetleges adatváltozásokat kell módosítani – egy kattintással újra benyújtható. Az oktatási-nevelési támogatás digitalizációja egyszerűsíti a szülők, az intézmények és a támogatási kérelmek érvényességét ellenőrző Romániai Magyar Pedagógusok szövetsége (RMPSZ) munkáját is és naprakész információval látja el közvetlenül a szülőket.
Hírszerkesztő