Szatmárnémeti

Fontos tudnivalók a beiratkozásról

2019.02.27 - 08:09

Megjelent az iskolába való beiratkozás módszertana és menetrendje a Hivatalos Közlönyben és felkerült az Oktatási Minisztérium honlapjára is. Összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót, amit a 2019/2020-as tanévre való beiratkozásról tudni kell.

A 2019/2020-as tanévben induló előkészítő osztályokba azokat a gyerekeket kell beíratni, akik 2019. augusztus 31-ig betöltik a 6. életévüket. A szülők kérésére be lehet íratni azokat a gyerekeket is, akik csak 2019. szeptember elseje és december 31. között töltik be a 6 évet, ha a gyerekek részt vesznek a Szatmár Megyei Oktatási-felügyeleti Forrásközpont (CJRAE) által szervezett pszichoszomatikus felmérésen és a szakemberek iskolaérettnek nyilvánítják őket. A felmérés játékos formában zajlik, február 26. és március 20. között.

Minden iskoláskorú gyermeknek van helye a Szatmár megyei tanintézetekben. A szülők beírathatják a kicsiket annak a körzetnek az iskolájába, amelyhez tartoznak — ebben az esetben a gyerek automatikusan felvételt nyer az adott tanintézmény előkészítő osztályába. Azok, akik nem a körzetük iskolájába íratják gyermeküket, választhatnak mást, de oda csak a helyek függvényében nyerhet felvételt a leendő iskolás — először ugyanis minden iskolának a saját körzetében élő hatéveseket kell felvennie, ők élveznek elsőbbséget. A szülők ugyanakkor a körzetükben lévő iskolában lefoglalhatják a helyet gyermekük számára arra az esetre, ha más tanintézetbe is beíratják, ott viszont nem lesz elegendő üres hely — ezt a beiratkozási űrlapon kell jelezni.

A beiratkozáshoz a következő iratok szükségesek: beiratkozási formanyomtatvány, a szülő/gyám személyi igazolványának eredetije és fénymásolata, a gyermek keresztlevelének eredetije és fénymásolata, a pszichoszomatikus vizsgálat eredménye, azokban az esetekben, ahol ez szükséges.

A beiratkozás idén is két szakaszban zajlik, a másodikban ismét be lehet íratni azokat a gyerkőcöket, akik esetleg helyhiány miatt kimaradtak a kiszemelt iskolából, osztályból.

Az első beiratkozási időszak március 4–22., hétköznaponként reggel nyolctól délután hatig tart. Az felvételt nyert előkészítősök névsorát március 29-én függesztik ki az iskolák és a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség. A második beiratkozási időszakot április 2–8. között rendezik meg, ennek eredményeit pedig április 11-én teszik közzé.

 

Információk a neten és a suliban

 

A szülők az előkészítős beiratkozásról tájékozódhatnak a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség honlapján (www.satmar.ro) és az tanügyminisztérium honlapján, a www.edu.ro oldalon.

Az iskolák nyílt napokat is rendeznek, amelyek során ellátogathatnak a tanintézményekbe, megtekinthetik az épületet, a tantermeket, elbeszélgethetnek a pedagógusokkal. Ezeket a nyílt napokat február 26. és március 9. között kell megrendezniük az iskoláknak.

Idén is hívható ugyanakkor a tanfelügyelőség zöldszáma, a 0–800–816261-es telefonszámon minden hasznos tudnivalót megosztanak az érdeklődőkkel a szakemberek.

 

Románul vagy anyanyelven?

 

Ami pedig a tanítás nyelvét illeti, a magyar pedagógusok évről évre emlékeztetik a szülőket arra, hogy ahhoz, hogy a gyerek a románt megtanulja, nem szükséges román tagozatra járnia, bizalommal válasszanak a magyar tannyelvű előkészítő osztályok kínálatából. Ha a magyar gyermeket román előkészítő osztályba íratják, sosem tanul meg helyesen magyarul, idővel elfelejti mindazt, amit kisgyermekkorában megtanult — például a magyar népmesék és mondák varázslatos világát —, az első években pedig a román is nehéz lesz számára: nehezebben fog megtanulni írni és olvasni, ez pedig egyéb tantárgyak elsajátítására is kihathat. Természetesen akkor is teljes értékű ember válik valakiből, ha román nyelven végzi tanulmányait, viszont számolni kell azzal, hogy ily módon eltávolodik a magyar nyelvtől, és ő, illetve majd a gyermeke könnyebben cseréli fel magyar nyelvét, vallását, nemzetiségét a többségire, azaz a románra — hangsúlyozta már korábban is dr. Péntek János egyetemi tanár, a Kolozsvári Akadémiai Bizottság elnöke, hozzátéve azt is, hogy mindamellett, hogy a gyerek anyanyelvén tanul, tökéletesen elsajátíthatja a románt, illetve más idegen nyelveket is. Különböző tanulmányok és a gyakorlat is azt bizonyítja, hogy a gyerek az anyanyelvén tud a legjobban nem csak tanulni, hanem a képességeit kibontakoztatni.

Az óvónők, tanítók, tanárok évről évre kihangsúlyozzák: nem kerül hátrányos helyzetbe, nem fog kevésbé érvényesülni az, aki mindvégig magyarul tanult az iskolában. Az egyre bővülő magyar egyetemi hálózat, főiskolai képzés sokféle lehetőséget biztosít a továbbtanuláshoz. A szerényebb anyagi körülmények között élő tanulók pedig számos támogatási lehetőséget, ösztöndíjat is igénybe vehetnek.

 

Bumbuluț Krisztina