Szatmárnémeti

Fontos segédeszközt kaphatnak a sebészek

2015.05.14 - 09:00

Műtéti beavatkozásokkor használt, már-már nélkülözhetetlen segédeszközt szerezhet be nemsokára a Megyei Sürgősségi Kórház. A műszer megvásárlására 90 ezer lejt különített el a városi tanács.

Egyre több a vastagbél- és végbéldaganattal küszködő Szatmár megyei páciens. Ahhoz viszont, hogy a betegeken korszerű műtéti beavatkozással segíthessenek, modern műszerek is kellenek. A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház általános sebészeti osztályának tizenkét orvosa, köztük dr. Barabási Alexandru osztályvezető sebész főorvos két hónappal ezelőtt egy levelet címzett Szatmárnémeti polgármesteréhez és a városi tanács tagjaihoz, amelyben egy olyan segédeszköz beszerzéséhez kértek támogatást, amely nagyban megkönnyítené mind a klasszikus, mind a laparoszkópos műtéti beavatkozások elvégzését — tájékoztatta a Friss Újságot Butka Gergely tanácsos.

„Az elmúlt időszakban megnőtt a vastagbél- és végbéldaganatos betegek száma, jelenleg azonban, a műszaki felszereltség hiányosságai miatt, ezekben az esetekben nem tudunk laparoszkópos beavatkozást végezni. A segédeszköz, amelyik hiányzik, vérzés esetén légmentesen lezárja az ereket. A segítségével az említett páciensek esetében elvégezhetővé válnak a laparoszkópos beavatkozások, ami a betegek javára válik mind onkológiai szempontból, mind a műtét utáni gyors felépülés szempontjából” — írták indoklásukban a szakemberek. Keddi, rendkívüli ülésükön a tanácstagok rábólintottak a sebészek kérésére, az eszköz beszerzésére pedig 90 ezer lejt különítettek el.

„A kért eszköz lehetőséget teremt a műtét közbeni vérzéscsillapításra olyan szűk helyeken is, amelyek kézzel nem hozzáférhetőek. A műszerrel mélyen be tudunk nyúlni, így ha vérzés lép fel, ez egy elektróda típusú áramgerjesztővel lesüti, légmentesen lezárja az ereket, megállítja a vérzést” — magyarázta érdeklődésünkre dr. Barabási. Az eszköz használatával több radikális műtéti beavatkozást tudnak majd elvégezni a szakemberek, ami javíthatja a betegek kilátásait, laparoszkópos beavatkozás lévén, rövidebb lesz a műtét utáni felépülési idő, ezzel arányosan pedig csökken a kórházi költség is.

Mint megtudtuk, ez a műszer nem újdonság a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház sebészei számára, sokat dolgoztak már ilyen eszközzel, igaz, azokat minden alkalommal különböző orvosi műszereket gyártó, forgalmazó cégek adták kölcsön a sebészetnek abban a reményben, hogy az intézmény majd megvásárolja számukra — eddig azonban ez nem történt meg. A most kiutalt összegből viszont már megvásárolhatják a műszert.

Egyre fiatalabb páciensek

Míg régebben a vastagbél- és végbélrák inkább a 60–69 év közötti lakosok körében alakult ki, addig mostanra felütötte a fejét a 30–40 éves korosztály tagjai között is. A szatmáriak körében is gyakori, hogy egyre fiatalabb korban diagnosztizálják ezeket a daganatokat — hangsúlyozta már korábban is, egy előadás alkalmával dr. Barcza Dániel, a szatmári kórház sebésze.

A vastagbél nyálkahártyájából kiinduló rosszindulatú daganatot nevezzük vastagbélráknak, orvosi szakkifejezéssel kolorektális ráknak (colorectalis carcinoma). A legjellegzetesebb tünet a székelési szokások — egyéb diétás változások nélkül bekövetkező — változása. A beteg azt tapasztalja, hogy addigi rendszeres székelési szokásai felborultak (ritkább vagy sűrűbb székletürítés), illetve székrekedéses és hasmenéses időszakok váltogatják egymást. A betegek puffadásról és nehezen karakterizálható hasi fájdalomról panaszkodhatnak. Jelentkezhet émelygés, rossz közérzet, a széklet véres lehet. A betegek gyakran vérszegénység miatt kerülnek orvoshoz kivizsgálásra, így derül fény a vastagbéldaganatra. A tünetekhez sok esetben egyéb okkal nem magyarázható, jelentős fokú testsúlyvesztés is társul. A vastagbélrák korán képez áttéteket: a nyirokutakon keresztül továbbterjedhet a közeli nyirokcsomókba, a véráram közvetítésével pedig a májba, a tüdőbe, az agyba. A szomszédos szervek felé közvetlenül képez áttétet. Éppen ezért radikális műtétet követően az 5 éves túlélési esély 50 százalékos — ez is csak abban az esetben, ha korai szakaszában felismerték a bajt.

A végbélrák esetében nagyon fontos a szűrés, azaz a vastagbéltükrözés, amivel elejét lehet venni a komolyabb problémák megjelenésének. Ezt már 50 éves korban érdemes elkezdeni, és innentől kezdve az orvos által javasolt időközönként célszerű újra elvégeztetni, még akkor is, ha nincsenek tünetek. A szűrés során korai stádiumban is felismerhetők a daganatok, ilyenkor a gyógyulás esélye sokkal magasabb. Éppen ezért a szakember azt javasolja mindenkinek, hogy amennyiben bármilyen apró tünetet is észlel, ne késlekedjen orvoshoz fordulni.

Bumbuluţ Krisztina