Szatmárnémeti

Fontos, hogy megértsük gyermekünket

Dr. Kádár Annamária érdekes előadást tartott Szatmárnémetiben az exkluzív Szülők Akadémiája keretében a kamaszokkal való kommunikáció témakörében (Fotó: MCC)
2022.03.09 - 13:30
A Szülők Akadémiája rendezvénysorozat egy többéves, sikeres hagyomány folytatása és kiterjesztése, amely minden MCC-képviseleten több szinten is megvalósul. Szatmárnémetiben dr. Kádár Annamária tartott előadást a rendezvénysorozat keretében.

A Szülők Akadémiája rendezvénysorozat egy többéves, sikeres hagyomány folytatása és kiterjesztése. Ez egy olyan rendezvénytípus, amely minden MCC-képviseleten több szinten is megvalósul: egyrészt nyílt rendezvény formájában külsős érdeklődők számára is nyitottan, másrészt exkluzív formában kizárólag egy központhoz tartozó szülői közösséget megszólítva. Péntek délután a szatmári központhoz tartozó diákok szüleinek zárt körű előadással készültek az MCC munkatársai, ahol a meghívott előadó, dr. Kádár Annamária mesepszichológus, terapeuta, egyetemi oktató a kamaszokkal való kommunikáció témakörében igyekezett hasznos tanácsokkal szolgálni. Az exkluzív Szülők Akadémiája azzal a céllal szerveződik, hogy a tehetséggondozás családi háttértámogatását segítő előadással/beszélgetéssel reflektáljon a szülői/családi igényekre; platform legyen egy központ szülői közösségének kialakítására, a szülők egymás közti és az MCC-s munkatársakkal való kapcsolatának elmélyítésére; közelebb hozza az MCC szakmai tevékenységét a szülők számára, lehetőséget kínáljon az MCC-s előadókkal való kapcsolatépítésre; valamint a képviselet aktuális információival (toborzás, rendezvények) is személyesen megismertesse a szülőket, tájékoztatott Pataki Panna, az MCC Fiatal Tehetség Program szatmári Oktatásszervezési Régióvezetője.

Az esemény kezdetén ő köszöntötte a szép számban megjelent szülőket, majd Fugel Edina, az MCC erdélyi szakmai tevékenységért felelős igazgatója szólt néhány szót az egybegyűltekhez a Fiatal Tehetség Programról (FIT), illetve a középiskolásoknak szóló programokról, s kihangsúlyozta, hogy a programokban résztvevők támogatása az egyetemi évek alatt is folytatódik. Büszkén mondta szatmáriként, hogy ez a negyedik előadás a Szülők Akadémiája keretében Erélyben, s eddig itt voltak a legtöbben, mint ahogy az is büszkeséggel tölti el, hogy jelentősen megnőtt a programjaik iránti érdeklődés a diákok részéről, akiknek minőségi programokkal és képzésekkel készülnek, ám igyekeznek a szülőkről és a pedagógusokról sem megfeledkezni. A szatmári központban a FIT-programban 25-en vesznek részt — ez a megengedett létszám —, míg a középiskolás programban 129-en vesznek részt. 

Milyen típusú a gyermekünk?
Kádár Annamária összefogta, mit is nevezünk kamaszkornak, amely bizony több évre is kiterjed, és folyton változó folyamat, mire megszokunk egy időszakot, kezdődik egy új. A folyamatos átalakulás életciklusonként újabb és újabb nehézségek elé állítja mind a szülőt, mind a gyereket, serdülőt. Legtöbbször azonban azt mondjuk, hogy a serdülőkkel, kamaszokkal nehéz kommunikálni, az az érzése a szülőnek gyakran, hogy gyereke nem is érti, amit mond neki, de persze a gyerekek is gyakran mondják, hogy a körülöttük levő felnőttek nem értik meg őket. Kamaszkorban kezdődik az énkeresés időszaka, ebben a korban lázadni kell, s aki lázad, az biztonságosan kötődik családjához, s nem fél attól, hogy elveszíti bizalmát. A serdülőkkel való kommunikáció alapjául Kádár Annamária különböző személyiségtípusukról beszélt, melyek meghatározzák, hogy családon belül milyen lehet a kommunikáció, s talán könnyebb is megérteni azt, hogy mi miért történik. Négy típust különböztet meg a szakirodalom: promoter, elemző, controller, támogató.

„A négy személyiségtípus mutatja meg azt, hogy milyen a hozzáállásunk a dolgokhoz; szeretjük túlbonyolítani, az impulzusaink percről percre átírják a terveinket, vagy inkább alapos, megfontolt tervezéssel, akár már hónapokra előre megtervezzük az iskolaválasztás menetét, tudjuk a nyaralási célhelyek GPS-koordinátáit. És persze ebben a történetben a legszebb, hogy ahogy magunkra vagy a párunkra ismerünk, úgy jön szembe a felismerés saját gyermekünk tulajdonságait illetően” — fogalmazott Kádár Annamária. A promoter típust úgy lehetne röviden jellemezni, hogy szeret a reflektorfényben állni, szerepelni, sokat beszélni. Ők nagy egóval rendelkeznek, és általában vidámak és harsányak, s velük mindig történik valami, rengeteg új ötletük támad, amelyek megvalósítása már nem lelkesíti őket. Van, aki inkább a meghitt légkört szereti, négyszemközt szeret beszélgetni, ott lehet őt kritikával illetni, gyűlöli, ha fel kell szólalnia akár egy nagyobb társaságban is. Ez a típus szereti a bensőséges viszonyt, a testi kontaktust. Az ilyen gyerekek nehezen válnak le a szüleikről, ha pedig szülővé válnak, általában „tyúkanyó” lesz belőlük, ők a supporterek/fenntartók/támogatók.

Van, aki mindent ötször megfontol, nem vesz felesleges dolgokat, minden öltést ellenőriz egy új ruhán. A döntéseit halogatja, mert fél, hogy hibát követ el. Ők mindenben a logikát keresik — őket csak négyszemközt, csukott ajtók mögött szabad kritizálni, logikusan elmagyarázva, hogy miben és hol hibáztak, ők az analyser/elemző típusok. Van, aki rideg, hideg fejjel, érzések nélkül, racionálisan dönt. A rövid, tömör közléseket szereti, a lényegre törő kommunikáció híve. Nem szereti az időpazarlást, azt szereti, ha azonnal a tárgyra térünk. Az ilyen típusú gyereket a legnehezebb nevelni, viszont ha sikerrel járunk, remek védőügyvéd válhat belőle, ő a controller/kontrolláló típus. Az előadó elmondta, hogy ezek a fő kategóriák többnyire a többi hárommal kombinálva jelennek meg, de nagyon fontos ismerni ezeket, mert ez segít megérteni néhány olyan dolgot, amire eddig nem igazán gondoltunk. S ha felismerjük, hogy gyermekünk, családtagunk melyik alapkategóriába tartozik, könnyebb lesz kommunikálni vele, és közös nevezőt találni, hiszen a legfontosabb a szülők számára, hogy megértsék gyermekeik igényeit.

Sógor Beáta