Szatmárnémeti

Fontos az autók téli felkészítése

2013.10.16 - 12:21

A téli bordázatú gumiabroncs felnikre való felszerelése még nem jelenti azt, hogy az autót felkészítettük a havas időszakra, figyelmeztetnek a szatmárnémeti Auto Class Rt. szakemberei.

 

Mi kell ahhoz, hogy a balesetveszélyt a minimálisra csökkentve, nyugodtan nézzünk az előttünk álló tél elé? — kérdeztük meg a szatmárnémeti Auto Class Rt. székhelyén. A választ a Batizi út 43/A. szám alatti autókereskedés és -szerviz vezetőjétől, Vasile Nicoară ügyvezető igazgatójától kaptuk:

— A téli gumik felszerelése és a hűtőrendszer fagyállóval való feltöltése mellett sok apróság van még, amire megéri odafigyelni, hiszen így sok kellemetlenségtől óvhatja meg magát az ember. Érdemes -30, vagy akár -40 fokos tűrőképességű ablakmosóra cserélni a nyárit, természetesen a motort hűtő folyadék is bírjon legalább ennyit. Ellenőriztetni kell a légszűrőt, az akkumulátor töltöttségét és állapotát, ha gyengén teljesít, érdemes cserélni még a hideg beállta előtt. Új, de legalábbis jó állapotú ablaktörlő-lapátokra is érdemes gondolni, nem csak azért, mert ilyen időszakban gyakrabban esik az eső, de az előttünk haladó autó hátsó kerekei által felcsapott sáros víz is megnehezítheti a kilátást, ha nem jól töröl az ablaktörlő.

 

Jégoldó, lapát, seprű

— Hosszú útra indulóknak érdemes a jégoldó beszerzését is fontolóra venniük — aki már látott útszélre lehúzódó és a szélvédőt friss hóval tisztító sofőrt, az tudja, miről beszélek — folytatta Nicoară. — A reggeli elindulást teszi gyorsabbá, ha van pumpás jégoldó az autóban, korszerűbb, alaposabb munkát végez a jégkaparónál. Befagyott zár esetében is segít egy erre a célra készített jégoldó spray annak, aki nem akar öngyújtóval melegített kulccsal bajlódni. Szintén a reggelek kényelmét szolgálja, ha este szélvédő-fóliát terítünk az autóra, így reggel nem kell havat seperni a szélvédőről, ám a pumpás jégoldó még így is hasznos lehet, főleg az újrafagyás ellen. Szélvédő-fólia híján meg lehet próbálni még este jégoldót fújni az ablakra, ha nincs csapadék, rajta marad, és kevésbé fagy le reggelre. Nagy autókefe vagy egy kisméretű seprű már szinte kötelező tartozéka az autóknak télen, hiszen kell valami, amivel le lehet takarítani a havat, nem csak a szélvédőről, hanem a gépkocsi tetejéről, motorházáról és a csomagtérfedélről is. A tetőn hagyott hó balesetet okozhat, ha épp akkor fújja le a szél, vagy olvad meg annyira, hogy lecsússzon a tetőről, ha mögöttünk épp egy autó halad, hiszen ennek szélvédőjére esve nem lát majd ki a sofőr, és talán épp a mi autónk farába csúszik majd bele. Egy csomagtartóban tartott lapát abban segíthet, hogy eltávolíthassuk a kerekek útjába álló havat, ez főleg akkor tud hasznos lenni, ha már járt egy kört a parkoló autónk mellett a hóeke, és rátolt némi havat a kocsira. Aki hóláncot vesz, lehetőleg apró szeműt keressen, ezt könnyebb feltenni, és nem veri szét a kerékjáratot. Áramkábelt is tartson a kocsijában, aki teheti, ami ha számára nem is, de a szomszédnak nagy segítség lehet, a vontatókötél viszont oda–vissza jó szolgálatot tehet.

 

Teletankkal nincs kondenz

Rendkívül hideg, mínusz húsz fok alatti hőmérsékleteket ígérő éjszaka előtt célszerű az üzemanyagtartályt teletankolni, hogy minél kevesebb kondenz csapódhasson ki az üzemanyag lehűlésekor. Az autó üzemeltethetőségén javítandó, a tél beköszönte előtt lehetőleg cseréljünk üzemanyag-szűrőt!

Princz Csaba