Szatmárnémeti

Fontos a segítségnyújtás a magzat, gyerek elvesztésekor

Egy mécses fénye emlékeztet az elmúlásra és a támogató szeretetre is (Fotó: EMMA Alapítvány)
2021.10.16 - 08:32
Október 15.-én volt a gyermeküket a várandósság ideje alatt, szülés közben vagy röviddel azután elvesztett családok gyászának a napja. Ez a nap a gyászon és az emlékezésen kívül a segítségnyújtásé is, az azok felé fordulásnak a napja, akik elvesztették kisbabájukat. Nagyon fontos, hogy a gyászolók — ezen a napon kiemelten — érezzék azt, hogy nincsenek egyedül: szeretteik és ismerőseik elfogadják a gyászukat, és együttéreznek velük.

Sokan bele se gondolunk, hány ismerősünk, rokonunk élte át ezt a tragédiát. Sok család csendben, magában gyászol, de van, aki másoknak is megmutatja a fájdalmát. Ahhoz a nehéz munkához, amit a gyász megélése, a veszteség feldolgozása jelent ezen családok számára, feltétlenül szükség van arra, hogy a körülöttük élők megértsék és elismerjék azt a mély fájdalmat, amit ezek a családok átélnek, ezért ez a nap nem csak a gyászoló családok napja kellene hogy legyen, hanem a feléjük forduló, támogató tudatosság napja is. 2020-ban Romániában 1097 gyermek nem érte meg az első születésnapját, Szatmár megyében 39 kisbaba halálozott el egyéves kora előtt.

Romániában az EMMA Alapítvány kezdeményezésére szervezik meg évek óta „az angyalok szülei” akciót, melynek keretében az érintettek találkoznak, gyújtanak egy gyertyát, és csendben megemlékeznek kicsi kincsükről, aki már nem lehet közöttük. Minden évben erre a napra gyertyagyújtási akciót szerveznek országszerte, hogy a fellobbanó láng fénye bejárja a világot, és melegítse a szomorú szíveket, enyhítse a gyermek elvesztése okozta fájdalmat.

Az EMMA Alapítványt Bianca Brad hozta létre gyermeke elvesztése után, azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson sorstársainak. Hazánkban máig ez az egyetlen nonprofit szervezet, mely támogatást nyújt azoknak, akik idő előtt elvesztették gyermekeiket, és a terhet nem tudják feldolgozni. Az alapítvány honlapján az is kiderül, hogy támogatni is lehet, hogy a továbbiakban is folytatni tudja tevékenységét, hiszen egy magzat, egy baba elvesztése mérhetetlen űrt hagy az anyában, a szülőkben, a családban, amin nem mindig sikerül túllépni. Amennyiben környezetünkben is van olyan személy, aki átélt hasonló tragédiát, hasznos segítséget kell nyújtani, akár a szakemberekre felhívva a figyelmet. Egy ilyen élethelyzetet mindenki másként él meg, nem mindenkinek elég az a kézlegyintés, hogy „lesz majd másik baba”, még akkor sem, ha magzatot veszítettek el. Sok nőnek a magzat elvesztése is ugyanolyan traumával jár, mintha egy már megszületett személy hunyt volna el, ezért fontos, hogy segítsük a hasonló élethelyzetbe került ismerőseinket.

Sógor Beáta