Idén üde színfoltot jelentett a PMN keretében a Boldog Scheffler János Prevenciós és Fejlesztő Központ tevékenysége, ahol a legkisebbeket baba-mama foglalkozással várták, míg a nagyobb gyerekek kipróbálhatták az okosító torna egyes elemeit a TSMT-eszközökkel.
A Partiumi Magyar Napok rendezvénysorozat szervezői idén igyekeztek színesebbé, változatosabbá tenni a programokat, így már a 0–2 éves korosztály számára is szerveztek tevékenységet szombaton és vasárnap a Kossuth-kertben a Boldog Scheffler János Prevenciós és Fejlesztő Központ munkatársaival együttműködve. A Scheffler-központ munkatársai első alkalommal vettek részt a PMN-en, azzal a céllal, hogy a központ falain kívülre vigyék a játszva tanulás élményét, megmutassák az embereknek azt a lehetőséget, hogy megszólíthatják a központ munkatársait, hogy beszélgethetnek a szakemberekkel, kipróbálhatják a különböző fejlesztő eszközöket. A Boldog Scheffler János Központ tavaly december óta egyazon épületben két különálló központot működtet: egyet a sajátos nevelési igényű kisgyerekek számára, de emellett egy másikat is, melynek célja a prevenció, az egészségnevelés, az egészséges fejlődés támogatása, tájékoztatott Fazekas Brigitta, a Boldog Scheffler János Központ szakmai vezetője. Ez utóbbi képviseletében voltak jelen a PMN-en a központ szakemberei, és várták a legkisebbeket (0–2 éves korosztályt) baba-mama foglalkozással — közös mondókázással, játékos együttléttel —, valamint a nagyobb gyerekeket is, akik kipróbálhatták az okosító torna egyes elemeit a TSMT- (tervezett szenzomotoros tréning) eszközökkel. A Kossuth-kertben a központ játszórészlegén a kisebb gyerekek igazán jól érezték magukat, hiszen a mondókázás, a csörgő eszközök használata, a játszás biztonságérzetet nyújtott számukra a PMN forgatagában.
„Szerettük volna, ha a szülők számára a nevünk összekapcsolódna egy teljesen más tevékenységtípussal is, hiszen még nagyon sokak számára központunk egyet jelent a sérült gyermekek ellátásával, és emiatt nem mernek megszólítani bennünket. Célunk az volt, hogy a családi rendezvényen a hozzánk betérők — ha csak rövid időre is — belekóstolhassanak abba, amin már évek óta keményen dolgozunk: hogy a gyermekek egészséges és harmonikus fejlődése nekünk, szakembereknek és a szülőknek közös érdeke, és hogy erről érdemes beszélgetni” — fogalmazott Fazekas, aki kihangsúlyozta, hogy programjaikkal tudatosan a legkisebbeket szólították meg, hiszen ők az a korosztály, amelyiknek a legkevesebb lehetősége nyílik egy ilyen színes forgatagban kicsit együtt lenni, együtt játszani, mondókázni. Ebben az életkorban minden szülő éberen figyeli gyermeke fejlődésének momentumait, hogy időben kezd-e beszélni, hogy időben tanul-e meg járni, hogy ügyesedik-e napról napra a mozgása, elkezd-e barátkozni és együtt játszani a többi gyerekkel, és természetesen ilyenkor fogalmazódik meg a legtöbb kérdés is a szülőkben. Ezért vállalták a központ munkatársai, hogy kimennek a szülők közé, hogy azoknak lehetőségük legyen találkozni a szakemberekkel, hogy kötetlenül beszélgethessenek bármiről, hogy népszerűsítsék: a hétköznapokban is van erre lehetőség, hiszen immár harmadik éve folyamatosan biztosítják a 0–3 éveseknek a prevenciós szűréseket, míg a tanintézményekkel együttműködve az óvodásoknak immár negyedik éve. Ezek célja legfőképp az, hogy a szülők tudatosan követhessék nyomon gyermekük egészséges fejlődését, tudatosan figyeljék a fejlődés mérföldköveit, és ha eltérést vesznek észre, legyen akivel ezt megbeszélni, legyen akitől tanácsot kérni.
Sógor Beáta