Egészség

Fontos a kiskamaszok immunizálása

Kérjék gyermekeiknek az ingyenes HPV elleni és a COVID-19 elleni védőoltást! — buzdítanak az orvosok / Fotó: MTI
2021.06.18 - 17:00

Közös közleményben áll ki a kamaszok humán papillomavírus (HPV) elleni oltása és COVID-19 elleni immunizációja mellett a Román Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság (SOGR), valamint a Családorvosok Országos Szövetsége (SNMF).

Újraindult nemrég a HPV elleni oltási kampány a 11–14 éves lányok körében, amelyik egy remek lehetőség arra, hogy növeljék a lakosságnak a méhnyakrákot is okozó HPV elleni oltásba vetett bizalmát. A HPV elleni oltáskampány közegészségügyi prioritás, még akkor is, ha ez az immunizációs kampány egyszerre zajlik a COVID-19 elleni oltáskampánnyal. Sőt, a nőgyógyászok és a családorvosok egybehangzó véleménye szerint nem ellenjavallott a két vakcina egyidejű vagy egymás utáni alkalmazása, ha lehetősége van a szülőnek és gyermekének arra, hogy mindkettőt megkapja.

Milyen oltásokról van szó?

A Román Szülészeti és Nőgyógyászati Társaság és a Családorvosok Országos Szövetsége azt ajánlja a 11–14 év közötti lánygyermeket nevelő szülőknek, hogy kérvényezzék háziorvosaiknál a humán papillomavírus elleni védőoltást. Egyúttal azt is javasolják minden 12 éven felüli gyermeket nevelő szülőnek, hogy éljenek a COVID-19 elleni oltás lehetőségével is.

A Gardasil 9 nevű készítmény, amelyet az ingyenes kampány keretében kaphatnak meg Romániában a kamaszok, 9 éves kortól alkalmazható vakcina, és a humán papillomavírus 9 típusa (6-os, 11-es, 16-os, 18-as, 31-es, 33-as, 45-ös, 52-es, 58-as) által okozott következő betegségek ellen véd: a méhnyakat, a szeméremtestet vagy hüvelyt, valamint a végbélnyílást érintő rákmegelőző elváltozások és rosszindulatú daganatok, továbbá specifikus HPV-típusok által okozott genitális szemölcsök.

Azoknak a szülőknek és serdülő lányaiknak, akik szeretnének élni az opcionális, ingyenes oltás lehetőségével, kérésükkel a családorvoshoz kell fordulniuk. A háziorvos nyilvántartásba veszi és továbbítja a kérést a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatósághoz. A közegészségügyiek negyedévente összesítik a befutott kéréseket, és rendelik meg a szaktárcától a szükséges vakcinadózisokat, amelyekkel a kérvényezőket immunizálni fogják.

12 éves kortól alkalmazható a Pfizer–BioNTech által kifejlesztett, koronavírus elleni vakcina is, miután pár héttel ezelőtt az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) a szükséges tesztek elvégzése után ezt engedélyezte. A 12–15 éves korcsoportba tartozók oltási naptára megegyezik a felnőttekével, a COVID-19 elleni vakcinából két dózisra van szükség 21 nap különbséggel. Őket is az oltóközpontokban immunizálják, amiket az oltási platformon történő előjegyzés nélkül is fel lehet keresni. Ha a szülők már be vannak oltva, az általuk létrehozott felhasználói felületen ők maguk előjegyeztethetik gyereküket az oltásra.

A 12–15 éves korcsoportba tartozók közül azok, akik már rendelkeznek személyazonossági igazolvánnyal, azt kell magukkal vigyék az oltóközpontba, a 14 évnél fiatalabbak pedig születési bizonyítványukat, és természetesen felnőtt kísérőjük is kell hogy legyen. Ha a szülők nem tudják elkísérni a kiskorút az oltóközpontba, akkor mehet valamelyik nagyszülő is, de fontos, hogy vigyen magával egy, az oltás beadására vonatkozó aláírt meghatalmazást a szülőtől vagy gyámtól.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Már a patikákban várnak az oltakozókra a vakcinák

Hamarosan kezdődik az influenza elleni oltási szezon, az első adag vakcinák megérkeztek a gyógyszertárakba.
Belföld

Érdemes oltatni influenza és szamárköhögés ellen!

Az influenza és a szamárköhögés elleni oltások fontosságára hívja fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Szatmárnémeti

Újragyulladhat az éjjel kiégett elektromos autó

Szatmárnémetiben, a Traian sugárúton, a Kossuth-kertnél lévő töltőállomásra kötött villanyautó égett hétfő éjjel mint a fáklya!