Szatmárnémeti

Fontos a jelenléti oktatás, de nem mindenáron

Nem egyszerű összehangolni az online és a hibrid oktatást (Fotó: freepik.com)
2021.10.07 - 19:00
Ettől a héttől kezdődően minden óvodás és iskolás jelenléti oktatásban vehet részt a település fertőzöttségi szintjétől függetlenül.

Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter ugyanakkor leszögezte, hogy az iskolák működését illetően két világos szabály van: az egyik kimondja, hogy ha egy osztályban igazolnak egy koronavírusos megbetegedést, fel kell függeszteni a jelenléti oktatást; míg a másik szabály szerint, ha egy iskolában az osztályok legalább felében felfüggesztik a jelenléti oktatást, a teljes tanintézetnek át kell térnie az online tanrendre. Míg előbbi esetben nincs szükség a megyei vészhelyzeti bizottság összehívására, utóbbi esetben a testületnek kell meghoznia a döntést — nyomatékosította, majd kijelentette, hogy az iskolák akkor zárnak be, amikor ezt karanténrendeletben előírják. A jelenléti oktatást támogatja a legtöbb pedagógus, azonban nem bármi áron, hangoztatják.


Az online/hibrid oktatással kapcsolatosan Nichita-Sulyok Júlia, az Aurel Popp Művészeti Líceum igazgatója elmondta, hogy tanintézményükben több pedagógus és elég sok gyerek fertőződött meg, több osztály is áttért online oktatásra. „Szinte minden osztályban vannak olyan gyerekek, akik megkapták a védőoltást vagy átestek a betegségen, és így ők bejárhatnak az iskolába. Ilyen körülmények közepette a tanár be kell menjen az osztályba, annak a néhány gyereknek megtartja szemtől szemben az órát, a többiek pedig online kapcsolódnak be az oktatásba” — magyarázta az igazgatónő, aki azt is elmondta, hogy az osztályközösség karanténba került tagjai a nyolcadik napon elvégeztethetik a koronavírustesztet, s amennyiben az negatív, visszatérhetnek az osztályba, ám nagyon sok szülő nem egyezik bele a tesztelésbe, így gyermekük 14 napig otthonról tanul, miközben társai visszatérnek az iskolapadokba. „Elmondhatom, hogy közelharcot vívunk nap mint nap, s igyekszünk helytállni. A kollégákat csak dicsérni tudom, hiszen ha egyikünk megbetegszik, akkor rögtön van valaki, aki segít, helyettesít” — mondta az igazgatónő, aki elmondta azt is: támogatja, hogy a gyerekeknek mindenképp az iskolában van a helyük, de nem mindenáron. Az oktatási intézmény minden épületében jól működő internethálózat van, s a pedagógusoknak laptopokat is biztosítanak, melyeket bevihetnek az osztályokba, hogy az óráikat megtarthassák.


Gnándt Zoltán, a Rákóczi Ferenc Általános Iskola igazgatója örömmel számolt be arról, hogy a tanév kezdete óta egyetlen pedagógus sem hiányzott betegség vagy koronavírus-fertőzés miatt, de az is igaz, hogy a legtöbben be vannak oltva vagy átestek a betegségen, ugyanakkor van 15 diákjuk is, aki be van oltva. A diákok viszonylatában eddig két osztályban volt pozitív eset, múlt héten elemisek, ettől a héttől kezdve pedig egy nyolcadik osztály tért át online oktatásra. Az érintett osztályban mindenki online tanul, s a tanárok a Google Classroom alkalmazás keretében tartják meg nekik az órákat, akárcsak az elmúlt félévben. Ez a felület jól működik, és ingyenes. Iskolai viszonylatban minden osztályban van laptop/számítógép és internet-hozzáférés, így gond nélkül meg lehet tartani az online órákat. Az iskola azon kevesek közé tartozik, ahol van iskolaorvos, aki minden gond nélkül elvégezhetné a szükséges koronavírusteszteket, de a doktornőjük már harmadik hete betegszabadságon van, így nincs aki meg tudná csinálni az ingyenes tesztelést. Az igazgató bízik abban, hogy ez a probléma is megoldódik, addig pedig az érintett diákok szülei vagy elvégeztetik saját költségükön a tesztet a nyolcadik napon, hogy visszatérhessenek az iskolába a gyerekek, vagy pedig kivárják a kéthetes karantén lejártát.

Sógor Beáta